Wyobraźmy sobie pewną prozaiczną sytuację: mroźny, styczniowy wieczór. Wracamy z pracy wyczerpani, zmarznięci, a nasza egzystencja sprowadza się do wykonywania podstawowych czynności. Dzień właściwie nadaje się już do zamknięcia, zakończenia i przemilczenia. Bardzo prawdopodobny scenariusz, gdyby nie pewien element, który ten obraz zaburza – nasz salon i to, co w nim się znajduje, czyli kominek. Brzmi trywialnie, ale w gruncie rzeczy trywialne nie jest. Nie ma lepszej formy odprężenia jak blask płonącego płomienia, przyjemny trzask wydobywający się z płonącego drewna i ciepło, które powoli rozpościera się po naszym zmęczonym i zmarzniętym ciele.

To tematem wstępu, natomiast skupmy się na konkretnych wadach i zaletach instalacji kominków w naszym domowym zaciszu.


ZALETY

Kominek poza wspomnianymi wyżej walorami jak poprawa samopoczucia, uczucie ciepła, komfortu i intymności, posiada wiele innych plusów, bardziej prozaicznych, ale i praktycznych w gruncie rzeczy.

Kominek zarówno powietrzny jak i gazowy może pełnić w naszym domu funkcję dogrzewania pomieszczeń. Współczesne kominki charakteryzują się dużą wydajnością, przy stosunkowo niskich kosztach użytkowania. Stanowią dobrą alternatywę na wypadek awarii centralnego ogrzewania lub w momencie, gdy chcemy się dogrzać w chłodny jesienny wieczór, a uruchomienie ogrzewania centralnego jest nieopłacalne i powoduje więcej kosztów niż rozpalenie w kominku kilku drewien.

Kominek może stanowić element centralnego ogrzewania zamiast kotła grzewczego. Kwestia zaplanowania i doprowadzenia odpowiedniej instalacji, tak żeby woda ogrzewana za pomocą wymiennika ciepła zamontowanego w kominku była rozprowadzana po wszystkich pomieszczeniach. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie kominka umożliwiającego dogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Trzeba się tylko zastanowić czy proponowana inwestycja jest opłacalna, szczególnie, jeśli posiadamy duży dom do ogrzewania, do którego bardziej nadają się kotły zainstalowane w dedykowanym pomieszczeniu jak np. kotłownia.

W tym miejscu należy wspomnieć o najistotniejszej funkcji, jaką pełni kominek w większości domów, czyli o jego walorach wizualnych. Umiejętnie dobrany kominek może stanowić uzupełnienie naszego salonu, jako element dekoracyjny, bądź delikatnie się wyróżniać przyciągając oko swoim pięknem i budując w gościach uczucie luksusu i dobrobytu. Na znaczeniu coraz mocniej zyskują kominki nowoczesne, które przyciągają swoją prostą i pięknem. Warto zapoznać się z ofertą https://just-home.com.pl/kominki-nowoczesne/.

WADY

Z pewnością cena. Nie oszukujmy się, pięknie wykończone kominki z dużą szybą i wkładami wykończonymi szamotem mogą kosztować bardzo dużo. Na tyle dużo, że nie każdy może sobie pozwolić na zakup kominka, nawet, jeśli przemawia za nim wiele walorów. Dodatkowo przed zakupem należy uwzględnić koszty montażu i instalacji kominka. Rozwiązanie pełnią kominki elektryczne, które do uruchomienia wymagają tylko gniazdka z prądem.

Montując kominek powietrzny, do którego wykorzystuje się paliwo w postaci drewna liściastego należy liczyć się z koniecznością częstego malowania ścian, z kolei kominek z płaszczem wodnym wymaga zastosowania awaryjnego zasilania pompy wodnej.

Zanim zdecydujemy się na montaż kominka koniecznie skonsultujmy to z doradcą w sklepie specjalizującym się w różnego typu kominkach, który z pewnością pomoże nam w wyborze modelu, który będzie pasował do naszego domu, nie będzie przegrzewał pomieszczenia i będzie w rozsądnej cenie. just-home.com.pl/ to ciekawa propozycja dla miłośników zarówno kominków nowoczesnych jak i bardziej tradycyjnych.