Wiele przepisów i ustaw szczegółowo reguluje to, jaka powinna być odzież bhp. Dużo jednak zależy od czynności, które należą do obowiązków pracownika.

Inaczej bowiem będzie ubierać się ktoś, kto pracuje przy niebezpiecznych i zagrażających zdrowiu maszynach, a inaczej zwykli pracownicy, którzy odzież robocza zakładają tylko i wyłącznie z obowiązku. Taka odzież ochronna jest najczęściej kupowana przez pracodawcę, któremu zależy na bezpieczeństwu pracowników.

W końcu to on ponosi odpowiedzialność w razie ewentualnego wypadku. Niektóre ubrania robocze nie powinny być w ogóle dopuszczone do sprzedaży, ale niestety zbyt rzadko kontroluje się tego typu sprawy. Dla firm, które wytwarzają ubrania ochronne jest ważny przede wszystkim zysk, więc nie przejmują się one zbytnio brakiem jakiegoś atestu lub czegoś w tym rodzaju. Tracą na tym głównie klienci, gdyż chociaż kupują tańsze ubrania bhp, to tak naprawdę nie zapewniają im one odpowiedniej ochrony, więc nie spełniają swojego celu. Dobrze jest o tym pamiętać i nie kupować najtańszych ubrań roboczych. Kupowanie niektórych rzeczy przez Internet nie ma większego sensu. Jest tak na przykład wtedy, gdy zamówione buty ochronne okazuje się za małe lub za duże. Koszty, które musi ponieść wtedy klient (związane z odesłaniem paczki) oraz te, które uiścił za przesyłkę, najczęściej wyrównują różnicę w cenie i okazuje się, że obuwie robocze z internetowego sklepu wcale nie było tanie. Warto się nad tym zastanowić zanim ktoś postanowi zakupić obuwie lub inne takie artykuły związane z pracą przez Internet. Wiele firm kupuje dla swoich pracowników bluzy robocze z nadrukiem, może być to także logo firmy. Dobrze jest zakupić bluzy w kolorach jaskrawych, dzięki czemu nasz pracownik będzie widoczny z daleka. Będzie to bardzo ważne przykładowo w przypadku robót drogowych, oraz wszędzie tam gdzie będziemy prowadzili roboty po zmierzchu. Z pewnością powinny być one bardzo wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, muszą chronić przed deszczem czy też śniegiem.