Kostka brukowa jest materiałem o szerokim zastosowaniu w zakresie utwardzania oraz zwiększania estetyki różnych posesji, podłoży w ogrodach oraz innych miejscach tego typu.

Nic więc dziwnego, że ze względu na takie atuty, całkiem szerokie grono osób oraz przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z takich materiałów na terenie swoich posesji prywatnych czy też firmowych. Kolejną bardzo ważną zaletą jest proces układania takiej kostki, który nie sprawia większych trudności nawet osobom, które nie mają większego doświadczenia w takich pracach.

Układanie kostki brukowej – podstawowe informacje

Co warto wiedzieć o układaniu kostki brukowej?

Proces układania kostki brukowej nie jest zbytnio skomplikowany, ale warto pamiętać o poczynieniu pewnych przygotowań. Przede wszystkim niezbędną sprawą jest zadbanie o posiadanie odpowiednich narzędzi i materiałów. Konieczne jest więc obliczenie ilości potrzebnych materiałów, ale warto zamówić odrobinę większą ilość na wypadek ewentualnych poprawek, itp. Średnio na metr kwadratowy przypada około 300 kg kostki, 5 kg cementu i 80 kg piasku. Na grząskim podłożu konieczna jest też geowłóknina, a czasami również elementy odprowadzające nadmiar wody.

Przy pomocy sznurka i palików konieczne jest wytyczenie podłoża, na którym układana będzie kostka. Pod chodnik konieczne jest wykopanie gruntu na głębokości 15-20 cm oraz 20-35 cm, jeśli mamy do czynienia z podjazdami albo parkingami. W przypadku trudnego podłoża wymagającego drenażu, głębokość będzie jeszcze większa. Samo układanie wymaga stworzenia podbudowy np. z kruszywa, które powinno zostać odpowiednio ubite i wyrównane.

Czynności z zakresu przygotowania oraz właściwego układania kostki brukowej można wykonywać samodzielnie, ale na rynku prowadzą działalność również różnego rodzaju firmy, które specjalizują się w fachowym układaniu kostki. Oprócz tego zajmują się one sprzedażą różnych typów tego materiału, a także ich transportem. Innymi słowy, firmy reklamujące się hasłem usługi brukarskie Kraków podobnymi słowami, potrafią zapewnić kompleksową obsługę klientów.