Rzepak jest jedną z najbardziej charakterystycznych roślin w naszym kraju.

Wystarczy rozejrzeć się po polach w okresie letnim. Prawie zawsze można na nim dostrzec żółte kwiaty tej rośliny. Polska należy do pierwszej dziesiątki krajów na świecie pod względem ilości hektarów na których rośnie ta roślina. To bardzo dobrze świadczy o naszym rolnictwie albowiem rzepak jest rośliną niezwykle pożyteczną którą można wykorzystać na przykład w hodowli zwierząt czy w pszczelarstwie.

Jak najskuteczniej chronić uprawy rzepaku?

Czy uprawy rzepaku przebiegają zawsze bez problemów?

Niestety tak nie jest. Rzepak, tak jak każda inna roślina uprawna narażony jest również na choroby i infekcje. Można powiedzieć, że posiada naturalnych wrogów. Jednym z nich jest grzyb który powoduje schorzenie zwane zgnilizną twardzikową. Zgnilizna powoduje obumieranie roślin. Rzepak dotknięty tą przypadłością nie jest w stanie normalnie się rozwijać. Poszczególne rośliny zamierają i jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości stają się martwe. Kolejnym naturalnym wrogiem rzepaku jest owad chowacz podobnik. Ten malutki owad powoduje niszczenie łodyg rzepaku w okresie jego kwitnienia. Oprócz niego podobne szkody sprowadza na ta roślinę następny owad a konkretnie pryszczarek kapustnik. Pryszczarek kapustnik traktuje łuszczyny rzepaku jako miejsce do zniesienia w nich jaj. Kiedy to uczyni roślina z czasem obumiera.

Wieloletnie badania rzepaku dowiodły że ochronę tej rośliny należy rozpoczynać w okresie jej kwitnienia. Wówczas trzeba przeprowadzić zabiegi mające na celu zniwelowanie wpływu na nie chorób oraz insektów. Pomocą mogą służyć różnego rodzaju insektycydy. Niektóre z nich są tak skonstruowane, że działają również grzybobójczo. Wspólnie mogą zdecydowanie pomóc – chociaż oczywiście nie wyeliminować zagrożenie. W tym kontekście wszystkim zainteresowanym służą pomocą specjalistyczne strony internetowe. Jedną z nich jest ochrona rzepaku. To zawsze aktualna strona internetowa. Warto ją odwiedzać, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o walce z chorobami roślin.