Na pewno zdajemy sobie sprawę z tego ile kosztuje utrzymanie samochodu – koszty raczej nie są małe i najzwyczajniej w świecie nie każdego na to stać.

Jednak, jeśli już się na to decydujemy to nie możemy zapomnieć o opłaceniu obowiązkowego ubezpieczenia za nasz pojazd. Niestety w wielu przypadkach jego ceny potrafią być bardzo wysokie, ale w zasadzie nie mamy innego wyjścia niż jego zapłacenie, ponieważ za jego brak grożą nam wysokie kary. Powiedzmy sobie teraz o tym od czego w zasadzie zależą ceny OC?

Jak wyliczana jest cena OC?

Wbrew pozorom nie jest to takie skomplikowane – ubezpieczalnie w głównej mierze zawsze zwracają uwagę na wiek właściciela pojazdu oraz pojemność silnika. Zatem, jeśli zależy nam na tańsze polisie ubezpieczeniowej to warto decydować się na pojazd o mniejszej pojemności silnika. W dodatku, jeśli posiadamy prawo jazdy krótko i jesteśmy młodzi to niestety cena za ubezpieczenie może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. W dodatku przy wycenie ubezpieczenia pod uwagę brana jest także marka danego pojazdu. Gdy zdecydujemy się na zakup Audi to ubezpieczenie będzie droższe niż gdyby była to np. Skoda. To jednak jeszcze nie wszystko, gdyż bardzo często znaczenie ma również nasze miejsce zamieszkania. Jeśli mieszkamy w dużym mieście to niestety za ubezpieczenie będziemy musieli zapłacić więcej. Ma to związek przede wszystkim z tym, że według ubezpieczalni przynajmniej w teorii w większym mieście ruch jest większy przez co wzrasta również ryzyko wystąpienia kolizji. Zatem teraz już wiemy na jakiej podstawie wyliczana jest nasza składka za OC.
Co zrobić, aby ubezpieczenie było tańsze?

Młodzi kierowcy mają drożej – dlaczego?

Wróćmy jeszcze do młodych kierowców i odpowiedzmy sobie na jedno pytanie. Dlaczego młodzi kierowcy płacą zwyżki za OC? Argumentem ubezpieczalni w tej sprawie jest to, że takie osoby mają mniejsze doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, a co za tym idzie wzrasta ryzyko spowodowania przez nie kolizji – jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie towarzystw ubezpieczeń.