Okna aluminiowe stanowią jedną z popularniejszych możliwości dostępnych na rynku. Są sporą konkurencją zarówno dla okien wykonywanych z drewna, jak i tych z plastiku. Coraz lepsza technologia produkcji sprawia, że inwestorzy znacznie częściej decydują się na to, aby w ich budynku znalazły się właśnie one. Wady i zalety tego rozwiązania najlepiej poznać już na etapie dokonywania wyboru, co do najlepszego tworzywa, z którego chcemy, aby nasze okna były wykonane. Dzięki posiadanej wiedzy można dokonać w pełni świadomego wyboru najlepszego rozwiązania.

Okna aluminiowe- zalety tego rozwiązania

Najlepiej zacząć od tej najbardziej rzucającej się w oczy zalety takich okien- ich estetyki. Zazwyczaj, są to modele bardzo nowoczesne i minimalistyczne, które doskonale wpisują się w obecne trendy- mogą więc stanowić zarówno ozdobę budynku z zewnątrz, jak i mogą świetnie się prezentować we wnętrzach. Standardowo, kolorystyka takich okien jest srebrno-szara, co wynika z właściwości aluminium. Na rynku jednak znajdziemy mnóstwo różnych wariantów kolorystycznych, gdyż okna tego typu można bardzo łatwo malować proszkowo na dowolny kolor. Daje to ogromne możliwości wyboru, nie trzeba się też martwić o ich rozmiary, gdyż zazwyczaj można zamówić takie okno, jakie odpowiada naszym potrzebom. Zostanie ono wyprodukowane na wymiar.

Wielu inwestorów obawia się, czy właściwości aluminium jako metalu nie wpłyną w późniejszych latach na estetykę takich systemów okiennych, przede wszystkim pod kątem ewentualnego rdzewienia. Nie ma się jednak co obawiać- profile są doskonale zabezpieczane przed korozją poprzez anodowanie. Tym samym doskonale radzą sobie z wilgocią i przez lata mogą trwać w niezmiennym stanie. Warto także zauważyć, że są to okna bardzo trwałe, które spokojnie mogą nam towarzyszyć przez długi czas. Są znacznie mniej podatne na uszkodzenia, zarówno od okien drewnianych, jak i plastikowych.

Jeszcze jedną zaletą aluminium jest lekkość tego materiału, a także możliwość swobodnego jego formowania. Wszystko to sprawia, że okna aluminiowe mogą posiadać różne, niestandardowe kształty, które również coraz częściej spotyka się w nowoczesnym budownictwie. Wiadomo, że w przypadku wariantów plastikowych kształty niestandardowe są bardzo trudne do uzyskania, a w porównaniu aluminium do drewna- ten pierwszy materiał wypada znacznie lepiej.

Warto również zwrócić uwagę na naprawdę dobrą izolacyjność systemów okiennych wykonanych z aluminium. Stosowane najwyższej jakości materiały izolacyjne sprawiają, że wiele oferowanych systemów okiennych pozwala na osiągnięcie naprawdę niskiego współczynnika przenikania ciepła. Oprócz rozbudowanych rozwiązań dedykowanych do domów czy biur, okna aluminiowe są też produkowane w wersjach bez termoizolacji, a znajdują swoje zastosowanie w budynkach gospodarczych lub też na halach. Jak więc widać, są to propozycje niezwykle uniwersalne.

Ostatnią ważną zaletą, na jaką na pewno warto zwrócić uwagę, jest minimalna ilość zabiegów pielęgnacyjnych, z jakimi można mieć do czynienia w przypadku takich okien. Nie ma konieczności wykonywania żadnej ich impregnacji, co stanowi ich ogromną zaletę. Pamiętajmy bowiem o tym, że w przypadku okien drewnianych- taką impregnację trzeba przeprowadzać co kilka lat. Okna aluminiowe nie zbierają kurzu i w razie potrzeby można je zawsze szybko umyć z wykorzystaniem typowych do tego celu środków.

Wady okien aluminiowych

Zainteresowanie oknami wykonywanymi z aluminium stale wzrasta, jednak często są one postrzegane jako rozwiązania dedykowane do budynków przemysłowych czy gospodarczych. Owszem, istnieją okna przeznaczone do takich celów, jednak na rynku obecnie można znaleźć wiele modeli wykonanych z aluminium, które doskonale sprawdzą się do budynku mieszkalnego, głównie ze względu na swoją wysoką izolacyjność. Tym, co może być wadą dla niektórych inwestorów, jest też fakt, że okna aluminiowe są w dotyku zimne. Do tego faktu trzeba się więc przyzwyczaić, gdyż odróżnia on ten typ okien od systemów wykonywanych z drewna czy plastiku.

Dziękujemy za wsparcie merytoryczne podczas pisania artykułu firmie Petecki.eu. Szczegółową ofertę okien aluminiowych znajdziesz na stronie https://www.petecki.eu/produkty/okna-aluminiowe/.