Wybór blatu do kuchni to nie lada wyzwanie! Wszak ostateczny wystrój, na jaki się zdecydujesz, będzie służył Twojej rodzinie przez wiele kolejnych lat. Jak wybrać ten, który harmonijnie połączy estetykę z funkcjonalnością?

Blat kuchenny to jeden z najważniejszych elementów kuchni. Powinien on nie tylko pasować do aranżacji, ale także spełniać funkcję praktyczną. Jaki model warto wybrać? Który spełni oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników? Sprawdźmy.

Odpowiedni materiał

Jedną z najważniejszych decyzji jest wybór odpowiedniego materiału na kuchenny blat. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele opcji i możesz wybrać pomiędzy płytą:

  • drewnianą,
  • ceramiczną
  • kamienną,
  • laminowaną,
  • z konglomeratu kwarcowego.

Istnieją także warianty wykonane ze szkła lub nawet metalu. Każdy z powyższych rodzajów ma swoje plusy i minusy. Jednak materiałem, który harmonijnie łączy najważniejsze zalety blatu idealnego, jest konglomerat kwarcowy. Blaty wykonane z konglomeratu są odporne na zarysowania, a także uszkodzenia mechaniczne i wyglądają bardzo elegancko.

Co więcej, blaty kwarcowe są łatwe w utrzymaniu czystości i nie chłoną wody. Dzięki temu nigdy nie będziesz musiała martwić się zalaniami lub różnymi zabrudzeniami.

Jaki rozmiar blatu?

Wybierając blat, pamiętaj o dopasowaniu do siebie jego wymiarów. Szerokość zależy od ilości dostępnego miejsca w Twojej kuchni, a głębokość standardowo ma 60 cm. Wysokość blatu natomiast powinna być odpowiednio dobrana do Twojego wzrostu. Powszechnie wynosi ona ok. 90 cm. Od pracy przy zbyt niskim blacie bardzo szybko nabawisz się bólu pleców. Za wysoki, z drugiej strony, również uniemożliwi Ci komfortową pracę, dlatego weź to pod uwagę podczas składania zamówienia.

Szeroka paleta kolorów i wykończenie

Jak wspomnieliśmy na początku, blat powinien pasować do wystroju kuchni. Szczęśliwie producenci oferują swoim klientom niezwykle szeroką paletę barw dostępnych do wyboru. Co więcej, możesz zdecydować się pomiędzy matowym a błyszczącym wykończeniem. 

Jasny – biały lub szary – blat świetnie sprawdzi się przy minimalistycznej, delikatnej aranżacji w stonowanych barwach. Z drugiej strony w ostatnim czasie dużą popularność zyskują także czarne blaty kuchenne. Przy jasnej aranżacji tworzą one rewelacyjny kontrast i wyrazisty efekt wizualny. Jeśli marzy Ci się kuchnia w klasycznym klimacie, postaw na eleganckie brązy. Możliwości jest bardzo wiele i tylko od Ciebie zależy, w jakim stylu zaprojektujesz swoje pomieszczenia!

Mamy nadzieję, że po naszej lekturze wiesz już, jaki blat do kuchni spełni Twoje oczekiwania i potrzeby. 

Źródło: https://www.e-stone.pl/oferta/blaty-kuchenne/