Ponieważ tlenek węgla jest nieco lżejszy od powietrza, a także dlatego, że można go znaleźć w ciepłym, unoszącym się powietrzu, detektory należy umieścić na ścianie około 1,5 metra nad podłogą.

Czujkę można również umieścić na suficie. Nie umieszczaj detektora bezpośrednio obok lub nad kominkiem lub urządzeniem wytwarzającym płomień, a także zbyt blisko okien czy źródeł wentylacji. Każde piętro domu wymaga osobnego czujnika, a jeśli decydujesz się na jeden detektor czadu, umieść go w pobliżu miejsca do spania i upewnij się, że alarm jest wystarczająco głośny, aby cię obudzić.

Gdzie należy umieścić detektor tlenku węgla?

Warto przemyśleć instalację czujnika gazu i czadu

Chociaż mogą wyglądać i brzmieć podobnie, czujniki czadu, gazu i dymu są zaprojektowane i przeznaczone do wykrywania oddzielnych, odrębnych zagrożeń. Dlatego, aby pomóc chronić swoją rodzinę przed tymi zagrożeniami, ważne jest, aby zainstalować zarówno alarmy wykrywania czadu i gazu, jak i czujniki dymu. Podobnie jak czujniki dymu, alarmy CO muszą być regularnie testowane i czyszczone zgodnie z instrukcją użytkowania i konserwacji producenta. Jeśli urządzenie działa bez baterii, należy co tydzień testować czujnik i wymieniać baterię co najmniej raz w roku. Jak każde urządzenie lub elektronarzędzie, alarm CO nie może działać, jeśli nie ma sprawnego źródła zasilania.

Po zainstalowaniu alarmu zostaniesz ostrzeżony, zanim obecność tlenku węgla osiągnie niebezpieczny poziom. Jeśli czad jest obecny w atmosferze, nie trać czasu na otwieranie okien i drzwi z nadzieją, że gaz się ulotni, ze względu na potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia. Zamiast tego wyprowadź wszystkich z lokalu i zadzwoń do straży pożarnej. Chociaż dobrze jest mieć zamontowane alarmy czadu i gazu, równie ważne jest ich umiejscowienie w domu. Powinny być umieszczone w całym pomieszczeniu i na tyle blisko sypialni, aby każdy alarm mógł być wystarczająco głośny, aby obudzić mieszkańców w przypadku obecności tlenku węgla czy gazu ziemnego w powietrzu.

W sprzedaży dostępne są różne typy czujników czadu. Jeżeli czujnik gazu i czadu jest zasilany bateryjnie, ważne jest, aby baterie były wymieniane, gdy zaczynają się wyczerpywać. Wiele alarmów zasilanych bateryjnie emituje sygnał dźwiękowy, gdy baterie potrzebują wymiany. Inną opcją jest alarm zasilany bateriami z połączeniem przewodowym jako rezerwą.