O zaletach regularnego saunowania chyba nie trzeba już nikogo przekonywać. Moda na korzystanie z dobrodziejstw ciepła nie przemija. Coraz częściej, saunę traktujemy też jako element wyposażenia domu. Nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus, ale z pomocą przychodzi nowoczesna technika.

PROMIENNIK CIEPŁA ZAMIAST KAMIENIA

W tradycyjnej saunie za wytwarzanie ciepła odpowiada specjalny piec, najczęściej zasilany energią elektryczną. Ogrzewa on kamienie, które polewane wodą wytwarzają gorącą parę. Takie rozwiązanie ma kilka wad – przede wszystkim, piec zabiera przestrzeń wewnątrz sauny, a dodatkowo, zużywa sporo energii. To dlatego coraz częściej można spotkać sauny, w których źródłem ciepła jest promiennik podczerwieni. Często nawet nie zauważamy, że grzeje nas właśnie taki element. To nowoczesne urządzenie, które emituje promieniowanie nieszkodliwe dla oczu. Opatentowana technologia gwarantuje, że nasza skóra nie będzie narażona na wysoką dawkę promieniowania UV. Promiennik ciepła zużywa znacznie mniej prądu, niż klasyczny piec z grzałką. Przyjemność korzystania z sauny nie musi więc oznaczać wysokich rachunków za prąd. Dodatkowo, promienniki mają kompaktową budowę i nie zabierają dużo miejsca. Dlatego świetnie sprawdzą się jako wyposażenie przydomowych saun, w których cenny jest każdy centymetr powierzchni. Na długiej liście zalet takiego sposobu ogrzewania, jest także niska bezwładność cieplna. W praktyce oznacza to, że do sauny możemy wejść niemal od razu po włączeniu prądu. Promiennik podczerwieni osiąga pełną sprawność błyskawicznie, ogrzewając nasze ciało natychmiast. Nie trzeba już czekać, aż temperatura w saunie urośnie do pożądanej przez nas wartości.

Interior of new Finnish sauna, infrared panels for medical procedures, classic wooden sauna

SAUNA COMBI

Korzystanie z promienników ciepła nie musi oznaczać rezygnacji z tradycyjnych seansów w saunie. Sauna combi to połączenie tradycyjnego sposobu ogrzewania z nowoczesnym, wykorzystującym promiennik podczerwieni. To od nas zależy, którego źródła ciepła użyjemy, a taki wybór pozwala na tworzenie wielu scenariuszy seansów saunowych. To jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w przydomowych saunach. Każdy z nas chce mieć swój azyl i miejsce, w którym zregeneruje siły po dniu pracy. Sauna z promiennikiem podczerwieni to najprostszy sposób na realizację takiego marzenia.