Odpowiednie oświetlenie to nie tylko kwestia estetyki, ale także ergonomii oraz bezpieczeństwa. Sztuczne światło w połączeniu z naturalnym tworzy warunki sprzyjające komfortowemu użytkowaniu określonej przestrzeni, jednocześnie kreując charakter wnętrza. Poznaj kilka wskazówek, których zastosowanie sprawi, że w każdym pomieszczeniu znajdującym się w Twoim domu lub mieszkaniu zostanie ulokowany prawidłowo dobrany rodzaj lamp.

Oświetlenie wewnętrzne – jakie są źródła światła?

Na rynku dostępnych jest wiele typów lamp (różniących się między sobą na przykład rozmiarem, czy designem), które bez względu na metraż wnętrz, mogą je doskonale oświetlić. Kategoryzacja źródeł światła opiera się najczęściej na rodzaju zastosowanych żarówek lub miejscu usytuowania lampy. W związku z tym można wybierać pośród: lamp sufitowych (w tym lamp wiszących), lamp podłogowych, lamp ściennych oraz lamp stołowych. Warto również czerpać z potencjału drzemiącego w oświetleniu dekoracyjnym, które jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie udekorować daną przestrzeń, stworzyć niepowtarzalny nastrój i podkreślić wygląd konkretnej strefy w pomieszczeniu, eksponując jej walory.

Jak zaprojektować oświetlenie w domu?

Zaprojektowanie oświetlenia w domu oraz wybór rodzaju lamp wymaga przemyślenia kilku spraw. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać oświetlenie w poszczególnych wnętrzach (czy ma być ono: główne, zadaniowe, czy dekoracyjne). Druga kwestia to ustalenie rozmieszczenia źródeł światła z uwzględnieniem stref wytyczonych w każdym z pomieszczeń. Nie bez znaczenia jest także układ gniazdek elektrycznych, przewodów oraz włączników i wyłączników światła, który musi być zaprojektowany z uwzględnieniem wygody użytkowników. Kolejnym ważnym aspektem jest sterowanie oświetleniem. Dzięki odpowiednim regulatorom i przełącznikom można kontrolować natężenie światła na danej przestrzeni i swobodnie dopasowywać jego moc do indywidualnych potrzeb oraz warunków panujących za oknem.

Jak dobrać lampy do stylu naszego wnętrza?

Wygląd zakupionej lampy powinien być dopasowany do estetyki wnętrza, a więc zastosowanego w nim stylu architektonicznego. Do pomieszczeń, w których dominują tradycyjne rozwiązania, będą pasowały klasyczne, uniwersalne lampy. Tam, gdzie króluje minimalizm, sprawdzą się lampy o prostej formie. Natomiast we wnętrzach, w których stawia się na niebanalne połączenia oraz wyraziste dodatki i akcesoria, egzamin zdadzą designerskie, przyciągające wzrok lampy (na przykład za sprawą kolorystyki), obok których nie da się przejść obojętnie, ponieważ stanowią główny punkt pomieszczenia.

Wybór oświetlenia do domu lub mieszkania – podsumowanie

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie do urządzanego od podstaw domu albo remontowanego mieszkania. Jednak warto poświęcić swój czas, ponieważ podejmując dobrą decyzję w tym zakresie, zyskuje się dostęp do pomieszczenia, w którym ze względu na przytulną atmosferę po prostu chce się przebywać – jasnego, przestronnego i komfortowego w użytkowaniu. Ciekawą propozycją są na przykład lampy Artemide ze sklepu Lafaktoria oraz inne produkty z asortymentu, który można znaleźć na tej stronie. Już teraz zapoznaj się z całą ofertą i dokonaj zakupu elementów wyposażenia wnętrz, które pozwolą Ci stworzyć modne oraz funkcjonalne aranżacje w Twoich czterech kątach!