Dykta, której fachowa nazwa brzmi sklejka jest materiałem utworzonym z bardzo cienkich warstw drewna. Proces jej tworzenia składa się z wielu etapów.

Takie produkty znajdują swoje powszechne zastosowanie, dzięki temu, iż charakteryzują się dużą elastycznością pod wpływem ciepła. Z powodzeniem wykorzystują je firmy zajmujące się produkcją mebli, a także firmy budowlane, które dzięki nim dokonują budowy szalunków. Na rynku pojawia się duża liczba firm i hurtowni, u których można nabyć sklejki. Są to materiały, które są zróżnicowane pod względem funkcji i właściwości. Każda z nich będzie wykorzystywana w innej branży oraz przy produkcji innych technologii. Najbardziej popularna jest sklejka brzozowa, co do właściwości wodoodporności, jest to bardziej mowa o jednych z warstw tej dykty, niż o samym produkcie końcowym. Jak wiemy, drewno nie będzie bowiem nigdy tak do końca uodpornione na działanie wody. Dotyczy to bardziej rodzaju wykorzystanego kleju do produktu dykty. Warto zaznaczyć, iż niektóre rodzaje mają na tyle rozwinięte właściwości, iż wykorzystywane są także w takiej branży jak szkutnictwo. Zdarza się, iż znajduje swoje zastosowanie w firmach produkcyjnych. Obecnie w budownictwie powszechnie wykorzystywana jest różnego rodzaju sklejka. Bardzo dobrze sprawdzić się może jako element wystroju wnętrz. W zależności, od naszych wymagań, może mieć ona różną grubość, jak również różne właściwości.

Obecnie coraz częściej stawia się na jak najskuteczniejsze zabezpieczenia przeciwpożarowe, dlatego też warto zadbać o wykonanie sklejki z odpowiedniego materiału.

Sklejkę można następnie pomalować w zależności od efektu jaki będziemy chcieli uzyskać. Można ją dość łatwo formować, więc można z niej zrobić różnego rodzaju panele dekoracyjne 3D, które będą ozdobą naszego domu i mieszkania. Na podłodze, dobrym pomysłem okazać się może sklejka antypoślizgowa. Dzięki niej będziemy mogli być spokojni o nasze bezpieczeństwo. Będzie to z pewnością ważne w okresie zimowym, kiedy będziemy wchodzili do pomieszczenia, w śliskich butach. Do sklejki warto będzie wybrać również odpowiednie elementy wykończeniowe. Dzięki temu całość będzie bardzo dobrze do siebie pasowała. Z pewnością sklejkę można zamówić w wielu sklepach, warto znaleźć dostawcę który dostarczy nam ją na czas, warto się tego dowiedzieć odpowiednio wcześniej, aby mieć materiał na czas remontu, czy też budowy.