Istnieje ogromny wybór płytek ceramicznych i porcelanowych do kuchni czy na taras, wiele rodzajów kolorów, wzorów, o wyglądzie kamienia lub drewna, a różne wykończenia oznaczają, że możesz być wymagający w tworzeniu pożądanego efektu końcowego wnętrza.

Płytki szklane czy dekoracyjne jeszcze bardziej rozszerzają ten wybór. Matowe płytki mają płaskie wykończenie. Będą mniej odbijać światło niż błyszcząca wersja, ale mogą być świetnym sposobem na wprowadzenie subtelnego kontrastu z innymi powierzchniami kuchennymi, na przykład w całkowicie białej kolorystyce. Jeśli jesteś majsterkowiczem, to montaż płytek ściennych i podłogowych jest zadaniem, którego możesz się podjąć samodzielnie.

Należy pamiętać, że cięcie płytek ceramicznych jest znacznie łatwiejsze niż robienie tego samego z porcelaną lub naturalnym kamieniem, jednak najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty, jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu do cięcia materiału lub jeśli zainwestowałeś w drogie płytki.

Wapień jest szeroko dostępny w sprzedaży. Beżowe, szare, kremowe i ciemne kolory oznaczają, że można go użyć do stworzenia wielu różnych stylów. Wapnie mogą mieć różną trwałość, więc upewnij się, że jeśli używasz go na podłodze, kamień jest wystarczająco wytrzymały na pomieszczenie o dużym natężeniu ruchu. Płytki terakotowe są wykonane z mieszanki gliny, ale wypalane w niższej temperaturze, aby uzyskać bardziej rustykalny wygląd. Dostępne są w wielu kolorach ziemi, ale wymagają uszczelnienia dla zwiększenia trwałości. Świetnie nadają się do wykończenia schodów, łazienek czy jako płytki na tarasy. Płytki cementowe zabrudzą się szybko, chyba że zostaną odpowiednio uszczelnione. Są one niezwykle wytrzymałe, są dobrym wyborem do współczesnych pomieszczeń mieszkalnych i kuchni oraz do zastosowania na zewnątrz. Płytki ceramiczne, ogólnie tańsze niż inne płytki, mają szeroki wybór wzorów, kolorów i faktur. Są nieco bardziej odporne na odpryskiwanie i zużycie niż płytki porcelanowe, są trwałe i sprawdzą się w większości pomieszczeń.