Bawiąc się lalkami i akcesoriami dla lalek, dzieci spotykają się w nowych i wyjątkowych sytuacjach w swoich zabawach.

Komunikacja między sobą może wzmocnić słownictwo dzieci, wypełniając je praktycznym językiem. Komunikując się w ten sposób z przyjaciółmi, dzieci zyskują wgląd w domowe procedury, które mogą różnić się od ich własnych. W ten sposób odkrywają otaczający je świat. Lalki są jedną z najstarszych zabawek i po tylu latach wciąż odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka. Dla małego dziecka miękka lalka zapewnia wygodę. Zabawa lalkami może pomóc dziecku w rozwijaniu umiejętności motorycznych i nauce samodzielności. Ubieranie lalek poprawia jej siłę rąk i precyzję. Nauczy dziecko posługiwania się rękami. Gra staje się naturalna i jest wspaniałym sposobem uczenia się. W większości przypadków dzieci identyfikują się z lalkami. Gdy dziecko wybiera konkretną lalkę, zaczyna wspólnie opowiadać historię, a wyrażanie siebie, kreatywne myślenie i inicjatywa są obecne. Wyobrażają sobie świat z własnych perspektyw i w ten sposób budują empatię. Zabawa lalką pomoże rozwinąć umiejętności opiekuńcze dziecka. Uczy ich, aby dbać o siebie, swoich bliskich i otaczający ich świat.

Pomoże to wyrazić się im za pomocą emocji, takich jak wzajemne dbanie o siebie i radzenie sobie z uczuciami, takimi jak smutek, radość lub gniew.

Zabawa lalkami pomoże im w podejmowaniu decyzji i rozwiązaniu problemów oraz przygotowuje na nieuniknione wzloty i upadki w życiu. Lalki pomagają w kreatywnej aktywności dzieci i uczą je interakcji z innymi ludźmi, jednocześnie zwiększając ich pewność siebie i osobowość. Pomaga dzieciom rozwiązywać konflikty w ich życiu i budować poczucie własnej wartości, jednocześnie ćwicząc podobne rutyny domowe, które mogą pomóc im w przyszłości. Zabawa lalkami ma ogromne znaczenie, ponieważ podczas intensywnej zabawy gubią się w jednej chwili, nieświadomi czasu i otoczenia. Wspólna zabawa z rówieśnikami jest bardzo ważna, ponieważ lalki poprawiają umiejętności społeczne dzieci oraz pomaga w dzieleniu się i bezinteresowności. Opieka nad lalką, kąpanie jej, przebieranie lub owijanie w koc pomaga w wyobrażonej zabawie i uczy dziecko, jak ważne są obowiązki, które na co dzień wykonuje ich mama lub tata.