W każdym lokalu może być potrzebny innego rodzaju preparat. W punktach gastronomicznych najlepszym wyborem będzie środek odtłuszczający. W pokojach mieszkalnych i użytkowych lepiej spisze się środek pieniący, ze względu na zabrudzenia od kurzu i opadów. Witryna w sklepie będzie wymagała użycia środka, który zmyje zarówno kurz i opady, ale również odciski dłoni. W takich miejscach mycie okien musi przebiegać stosunkowo często, więc najlepszym środkiem okaże się środek do mycia szyb w skoncentrowanej formie.

Wybór odpowiedniego środka do mycia szyb – jakie cechy powinien posiadać?

  • Po pierwsze – środek powinien szybko wysychać. Znacznie przyspieszy to proces mycia.
  • Preparat nie powinien pozostawiać smug, ponieważ te spowodują potrzebne kolejnego przecierania suchym ręcznikiem, co może wydłużyć mycie okien.
  • Następną cechą dobrego środka jest wszechstronność użycia. Najlepsze są środki, które zarówno czyszczą, jak i odtłuszczają. Zaopatrując się w takie środki zwalniamy się z obowiązku dobierania odpowiedniego preparatu przy każdej okazji.
  • Powinien również dobrze i dokładnie czyścić powierzchnię.
  • Przyjemny zapach nie jest cecha niezbędną, ale zdecydowanie umili pracę.

Jak działają  środki do mycia szyb?

Najpierw zmienia się pH powierzchni, doprowadza to do rozkładu substancji, które składają się brud. Do tego zostają zerwane związki wodorowe, odpowiadające za wiązanie brudu z powierzchnią. Odpowiednie produkty do mycia szyb obniżają ponadto twardość wody, co z kolei powoduje lepsze zwilżanie czyszczonej powierzchni i skuteczniejsze rozpuszczanie brudu. Pojawia się również reakcja utleniania brudu.

Jak odpowiednio myć szyby?

Przede wszystkim dzień powinien być słoneczny, jednak bez większych upałów. Zbyt wysoka temperatura spowoduje szybkie wyschnięcie płynu, przez co pojawią się zacieki i smugi. Zatem w lecie okna powinno się myć w dni mniej upalne. Zimą natomiast należy wybierać dni, gdy temperatura trzyma się powyżej 0 stopni Celsjusza, ponieważ wniknięcie wody i środków i uszczelki może spowodować ich rozszczelnienie.

Przygotowanie okien do mycia

Aby dokładnie umyć okna należy zdemontować wszystkie przeszkadzające w tym żaluzje i rolety. Z szyb, ram i parapetów najpierw usuwamy kurz, aby ten nie osadził się ponownie na oknach. Odpowiednio spisze się przy tym wilgotna szmatka, np. z mikrofibry. Nie powinno się używać szorstkich i twardych materiałów, które mogą porysować szkło.

Wybranie odpowiedniego środka do mycia szyby i przejście do samego zmywania

Powinno się dobrać odpowiedni preparat i umyć szybę. Najpierw pokryć i wypolerować szybę preparatem, następnie suchym ręcznikiem lub szmatką zetrzeć płyn, zanim ten wyschnie i pojawią się smugi.

Środki do mycia szyb kupisz na stronie https://swiat-sprzatania.pl/srodki-czystosci-do-szyb-luster