Stylowa kuchnia oznacza obecnie nie tylko wnętrze lśniące szklanymi taflami, zachwycające innowacyjnymi rozwiązaniami czy też hołdujące minimalizmowi. To pomieszczenie urządzone spójnie i harmonijnie. Do tego ergonomiczne, sprzyjające gotowaniu i wspólnym posiłkom. W jakim stylu urządzić kuchnię, by była zgodna z naszym charakterem i gustem? Oto kilka propozycji.

W jakim stylu urządzić kuchnię?

Stylowa kuchnia oznacza obecnie nie tylko wnętrze lśniące szklanymi taflami, zachwycające innowacyjnymi rozwiązaniami czy też hołdujące minimalizmowi. To pomieszczenie urządzone spójnie i harmonijnie. Do tego ergonomiczne, sprzyjające gotowaniu i wspólnym posiłkom. W jakim stylu urządzić kuchnię, by była zgodna z naszym charakterem i gustem? Oto kilka propozycji. 

Kuchnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to jasne, przestronne, a jednocześnie przytulne wnętrza. To naturalne materiały (drewno, wiklina, kamień), wygoda i prostota. Jak stworzyć kuchnię w takim stylu? Białe lub szare, proste w formie meble, najlepiej bez uchwytów lub dla kontrastu z czarnymi uchwytami albo gałkami. Drewniana podłoga z plecionym dywanikiem i drewniany blat. To na początek. W kuchni w stylu skandynawskim nie brakuje oświetlenia w każdym miejscu, w którym się pracuje lub je. Na ścianie pomiędzy blatem a górnymi szafkami najczęściej pojawia się tu biała, urocza cegiełka. W części jadalnianej mamy drewniany, solidny stół wraz z krzesłami z oparciem, białymi lub w kolorze drewna. 

Kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchnia w stylu prowansalskim to białe meble z oszklonymi szafkami. To drewniana podłoga. To czarne lub szare dodatki i mnóstwo lawendy, zarówno świeżej, jak i w motywach wzorów na meblach. Kuchnia prowansalska, w przeciwieństwie do skandynawskiej, lubuje się w dodatkach, dekoracjach i eksponowaniu wyjątkowych naczyń czy ozdób. Na okapie w stylu retro można postawić niewielkie naczynia. Na blacie zawsze znajdzie się miejsce na zielone rośliny, a nad kuchenną wyspą mogą wisieć metalowe naczynia takie jak patelnie lub garnki. 

Kuchnia w stylu nowoczesnym

Nowoczesną kuchnię doskonale opisuje jedno słowo: minimalizm. Gładkie fronty szafek bez uchwytów i brak jakichkolwiek zbędnych bibelotów to znak rozpoznawczy tego stylu. W nowoczesnej kuchni sięgamy po takie materiały jak szklane tafle, duże płytki z połyskiem, a także drewniane detale: cokoły mebli, blaty, stół. Jakie stosujemy tu kolory? Czerń, biel, brąz oraz odcienie beżu w połączeniu z naturalnym kolorem drewna. Na https://www.dekoportal.pl/pomieszczenia/kuchnia znaleźć można wiele fantastycznych propozycji, jak urządzić nowoczesną kuchnię. 

Kuchnia w stylu industrialnym

Wnętrza w stylu industrialnym (loftowym) są surowe, można by nawet powiedzieć ascetyczne. Beton, czerwona cegła na ścianach i ekspozycja części instalacji to jedne z tych elementów, które doskonale wpisują się w loftowy klimat. Dotyczy to także kuchni, w której znajdziemy białe, czarne lub grafitowe meble, a także metalowe stoły, półki i regały. W industrialnej kuchni szczególną rolę odgrywa oświetlenie. Żarówki edisonowskie, lampy w czarnych oprawach zwisające na kablach, punkty świetlne i metalowe klosze wspaniale podkreślają surowość wystroju. 

Kuchnia w stylu rustykalnym

W kuchni rustykalnej nie może zabraknąć elementów, które widocznie do nich nawiązują. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami tradycyjnego domu z duszą, z pewnością ich nie zabraknie. Stary, ceglany piec, belki u sufitu, posadzka lub drewno na podłodze i cegiełki na ścianach to dobry początek aranżacji kuchni w stylu rustykalnym. Do takiej kuchni wybieramy meble z frezowanymi, a nawet ozdobionymi kwiatowymi motywami, frontami. Rustykalny klimat najlepiej tworzą dodatki: piękna, stara porcelana za szklanymi drzwiczkami witrynek, efektowne, stare lub stylizowane na stare, naczynia, a także pamiątkowe bibeloty. 

Kuchnia w stylu klasycznym

W kuchni w stylu klasycznym sięgamy po wysokiej jakości materiały: marmur, granit, drewno. Tu nie ma miejsca na  kompromisy. W końcu klasyczna kuchnia ma nam służyć przez lata, niezależnie od zmieniającej się mody. Lśniące kafle na podłodze i drewniane (choć pomalowane na biało) meble z witrynkami to najczęściej spotykane elementy wystroju klasycznej kuchni. Zza oszklonych szafek można podziwiać białą, elegancką porcelanę. Do tego wyspa kuchenna lub drewniany stół, nad którym zawiśnie okazały, kryształowy żyrandol.