Duża, otwarta przestrzeń to charakterystyczne dla biur typu open space rozwiązanie.

W rzędach ustawione się biurka wraz z krzesłami. Nie ma tutaj praktycznie przestrzeni zamkniętej dla pracowników, a jedynie otwarta przestrzeń robocza, która stanowi nowoczesny system pracy. W zależności od biura, stanowiska mogą być przedzielane niewielkimi ściankami, można utworzyć specjalne boksy zwiększające komfort pracy, ale także zupełnie otworzy biurka tak, aby każdy miał do nich nieograniczony dostęp. Działając w takim trybie, komunikacja między pracownikami może się polepszy, ponieważ wymiana informacji jest niczym nieograniczona. Obieg dokumentów może odbywać się w nieograniczony sposób i może być w pełni dostosowany do potrzeb. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że biura open space nie w każdym przypadku się sprawdzają. Dla niektórych pracowników mogą być niekorzystnym rozwiązaniem.

Jeżeli właścicielowi firmy zależy na swobodnej komunikacji między pracownikami, zdecydowanie biuro open space jest rozwiązaniem godnym uwagi.

Każdy pracownik czuje się równy, ma takie samo biurko i nie ma wyznaczonych lepszych czy gorszych biur. Takie rozwiązanie zapobiega rozdzielaniu pracowników, nie tworzą się wrogie grupy konkurujące między sobą, a warunki pracy są jednolite dla każdego. Ze względu na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, koszty eksploatacyjne, jak i związane z najmem są nieco niższe niż w przypadku tradycyjnych biur. Na ten aspekt wiele osób zwraca baczną uwagę, szczególnie, jeżeli koszty mają duże znaczenie przy wyborze lokalizacji.

Biuro open space można w każdym calu dostosować do potrzeb firmy. W każdej chwili możliwa jest nowa aranżacja i sprawne wprowadzenie zmian. W nowoczesnych biurach dostępne są także strefy relaksu, miejsca do spotkań grupowych, a także pomieszczenia socjalne z szafkami dla pracowników. Takie biura tychy cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością.