Ocieplanie budynków umożliwia ograniczenie problemu utraty ciepła z budynku. Dzięki warstwie styropianu na ścianach zewnętrznych przez całą zimę w domu panuje przyjemna temperatura, a latem jest chłodniej. Styropian izoluje budynek przez cały rok, a jego trwałość sprawia, że warstwa zatrzymującą ciepło zapobiega wychładzaniu domu. Hurtownia styropianu oferuje go w różnych grubościach, a także uwzględnia kilka typów styropianu. Dowiedz się więcej o ich zastosowaniu i możliwościach ocieplania domów.

  1. Po co stosować styropian?
  2. Styropian fasadowy do dociepleń
  3. Styropian grafitowy i podłogowy

Tani styropian nie zawsze jest najlepszy do ocieplenia danego budynku, dlatego, by uniknąć nieprawidłowego wykonania termoizolacji domu, powinno się dobrać grubość i typ styropianu po ustaleniu optymalnych parametrów dla ocieplenia. Płyty styropianowe o nieodpowiedniej grubości nie zapewniają solidnej izolacji i często przepuszczają ciepło, zamiast je zatrzymywać w domu. Izolacja jest niedostateczna, dlatego koszt jej wykonania się nie zwraca, a poziom komfortu domowników nie rośnie. Dowiedz się więcej o styropianie i sprawdź, które materiały termoizolacyjne wybrać na budowę.

Po co stosować styropian?

Zastosowanie styropianu na ściany zewnętrzne ogranicza utratę ciepła z budynku. Tym samym koszty ogrzewania całego domu spadają, a w sezonie grzewczym we wszystkich pomieszczeniach panuje jednakowa temperatura. Dodatkowo temperatura nie spada gwałtownie z powodu ucieczki ciepła przez niedocieplone ściany, a gromadzenie się skroplonej pary wodnej na zimnych ścianach jest wyraźnie ograniczone. Dzięki temu ryzyko pojawienia się grzyba spada. Niestety, najtańszy styropian nie spełnia tej roli. Jak wybrać styropian do ocieplenia swojego domu? Oto praktyczne wskazówki.

Styropian fasadowy do dociepleń

Do ocieplania fasad przeznaczony jest specjalny styropian na elewacji. Dzięki niemu można zmniejszyć utratę ciepła z budynku nawet o 40%! Styropian tego typu musi być odporny na negatywny wpływ czynników atmosferycznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Ważne jest przyjrzenie się zarówno odporności na promieniowanie UV, jak i na zmiany temperatur oraz wysoką wilgotność powietrza. W przypadku dociepleń istotną rolę gra wykonanie izolacji termicznej fundamentów. Do tego celu można wykorzystać styropian z oferty takiej jak https://www.maldrew.com.pl/kategorie/docieplenia/izolacje-termiczne/styropian. Prawidłowo docieplony fundament ogranicza ryzyko powstawania mostków termicznych, czyli utraty ciepła i zwiększenia kosztów ogrzewania budynku.

Styropian grafitowy i podłogowy

Styropian podłogowy — jak sama nazwa wskazuje — służy do ocieplania podłóg. Dzięki niemu skutecznie ogranicza się utratę ciepła przez podłogi, co ma kluczowe znaczenie w przypadku starych budynków z zimnymi piwnicami. Styropian do ocieplenia podłóg zapobiega utracie ciepła i jednocześnie sprawia, że panele, wykładziny lub parkiet są przyjemniejsze w dotyku. Nie czuje się od nich zimna, nawet gdy chodzi się boso, a na podłodze nie ma żadnego dywanu. Atutem styropianu na podłogę jest dodatkowa izolacja akustyczna. Tłumienie dźwięków ogranicza słyszalność hałasów u sąsiadów i ogranicza sąsiedzkie konflikty z powodu hałasów dochodzących z wyższego piętra. W przypadku dociepleń podłóg, a także ocieplania elewacji, uwagę warto zwrócić na styropian grafitowy. Jego właściwości termoizolacyjne są wyższe niż w przypadku styropianu białego, dlatego jego stosowanie sprawdza się nawet w starych, bardzo zimnych budynkach z wysoką utratą ciepła.