W przemyśle chemicznym wykorzystuje się wiele specjalistycznych pomp, które pozwalają na wprowadzenie w obieg cieczy niebezpiecznych, żrących, potrzebnych w różnego rodzaju procesach chemicznych.

Oczywiście mogą być to pompy pozwalające na transmisję jednej cieczy lub też kilku różnych za pomocą dodatkowych kanałów. W ten sposób można uzyskać potrzebną w danym procesie mieszankę. Dodatkowo stosowane są także pompy dozujące które umożliwiają dostarczania określonej ilości płynów w danym czasie.

Specjalistyczne pompy dozujące płyny

Wykorzystanie pomp dozujących

Specjalistyczne pompy dozujące znajdziemy w farmacji, mogą one służyć do produkcji leków. W tym przypadku należy zadbać o to aby skład danego farmaceutyku był odpowiedni, ściśle określony. Dlatego też pompy dozujące często są bardzo dokładne, pozwalają na dozowanie kilku miligramów danej substancji płynnej. Mogą być to także substancje lepkie, gęste, nowoczesne pompy pozwolą na dozowanie różnego rodzaju substancji. Oczywiście możemy regulować przepływ, ustawiać określoną ilość substancji w danym czasie.

Pompy dozujące stosuje się także w przemyśle spożywczym, mogą być wykorzystywane do produkcji wielu produktów spożywczych, mogą zajmować się dostarczaniem roztworu zawierającego cukier czy też wodę do mieszalnika. Dzięki temu będziemy mogli zautomatyzować wiele procesów, cały proces produkcji będzie trwał dużo krócej niż w przypadku mieszania czy też dozowania ręcznego. Dodatkowo będziemy mieli pewność iż produkt powstaje według określonej receptury, dozownik pozwala uzyskać idealną powtarzalność kolejnych produktów.

Pompy dozujące wybieramy pod względem przepustowości, odporności na działanie cieczy niebezpiecznych oraz żrących. Z pewnością warto zwrócić uwagę na pompy rexroth Manflex, jest to producent który oferuje bardzo wiele modeli dozujących. Możemy znaleźć pompy które pozwolą na dozorowanie małych ilości płynów, są to rozwiązania przeznaczone wszędzie tam gdzie liczy się bardzo duża dokładność.