Powietrze w pomieszczeniach jest pełne w większości dużych cząstek zanieczyszczenia, takich jak kurz, substancje chemiczne i alergeny.

Pominięcie filtra wstępnego może oznaczać szybsze zużycie głównego filtra. Większość tych cząsteczek zostanie wychwycona przez oczyszczacz powietrza i jeśli nie zastosujesz technologii oczyszczania powietrza zwanej filtrem wstępnym, wysokowydajne, droższe filtry HEPA zatkają się dużymi zanieczyszczeniami zbyt szybko. Chociaż filtry HEPA mają dużą liczbę fałd, co daje im dużą powierzchnię filtrowania, mogą szybciej wypełnić się, jeśli większe cząstki nie zostaną dodatkowo wstępnie odfiltrowane. W typowej rodzinie z dziećmi, psami lub kotami i bardzo aktywnym trybem życia oczyszczacz powietrza musi radzić sobie z dużą ilością kurzu, a w przedsiębiorstwach, szpitalach i laboratoriach z potencjalnie groźnymi substancjami. Właściciele oczyszczaczy powietrza są zazwyczaj zaskoczeni ilością włosów, sierści i komórek skóry uwięzionych w filtrze wstępnym i głównym. To jeden z głównych powodów, dla których filtr wstępny oczyszczacza powietrza powinien zostać wymieniony lub przynajmniej sprawdzony zgodnie z ustalonym harmonogramem. Celem jest optymalne utrzymanie oczyszczacza powietrza w bardziej toksycznych zanieczyszczeniach w domu lub biurze.

W obu lokalizacjach oczyszczacze powietrza z technologią filtra wstępnego mogą naprawdę pomóc. Oczyszczacz powietrza jest kluczem do utrzymania zdrowego i bezpiecznego powietrza w pomieszczeniach, więc równie dobrze możesz go używać najbardziej wydajnie i skutecznie, zmieniając filtr wstępny zgodnie z zaleceniami producenta. Filtry wstępne są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby nadawały się do mycia lub odkurzania. Oczyszczacze powietrza potrzebne do dużych przestrzeni zawsze używają filtra absolutnego HEPA, na przykład filtr minipleat, który należy wymienić, gdy stanie się zbyt brudny, aby prawidłowo działać. Chociaż cena może być różna bez względu na rodzaj zakupionego urządzenia, zalety znacznie przewyższają koszt, gdy weźmie się pod uwagę, jak czyste, bezpieczne i świeże będzie powietrze wokół Ciebie.