Radar pogodowy jest urządzeniem, za pomocą którego możemy obserwować aktualną pogodę.
Podstawą działania radarów jest wiązka energii, czyli fale radiowe. Kiedy fale napotykają obiekty, energia jest rozpraszana we wszystkich kierunkach, a część z nich trafia do anteny odbiorczej, dzięki temu można tworzyć mapy pogodowe. Im większy obiekt, tym większa ilość energii wraca do radaru. Daje nam to możliwość wykrycia różnego rodzaju opadów w atmosferze. Ponadto czas potrzebny na przesłanie wiązki energii i jej powrót do radaru pozwala określać odległość. Mierząc przesunięcie między kolejnymi impulsami a odebranym echem, możemy obliczyć ruch opadów.
W jaki sposób określamy pogodę za pomocą radarów pogodowych?
Radar pogodowy wykrywa opady, takie jak deszcz lub grad. Wewnątrz charakterystycznej białej kuli radaru znajduje się obracająca się antena, która wysyła fale radiowe w krótkich impulsach. Kiedy impulsy uderzają w cząsteczki wody, odbijają się z powrotem do radaru jako echo, podobnie jak echo dźwięku w tunelu. Czas potrzebny na powrót impulsu daje informacje jak daleko jest deszcz, a siła sygnału zwrotnego określa rodzaj opadów. Antena obraca się przykładowo raz na 20 sekund, co pozwala dokładnie określić odstępy pomiędzy wysłaniem kolejnych sygnałów w kierunku konkretnego obiektu. Daje to informacje na temat odległości, a kolejne zmiany będą informowały o prędkości.
System radiowy może być wspierany także przez satelity pogodowe, możemy wówczas stworzyć mapę pogodową, zlokalizować deszcz, grad lub też śnieg. Obecnie stosowane radary posiadają bardzo czułe nadajniki oraz odbiorniki, daje to bardzo dokładne dane. Następnie dane przekazywane są do systemów komputerowych, które tworzą mapę pogodową na podstawie otrzymanych danych. W ten sposób powstają charakterystyczne mapy pogodowe, jakie możemy zobaczyć w prognozie pogody w telewizji.
Jeden radar pogodowy nie zawsze pozwala na tworzenie odpowiedniej mapy, dlatego stosuje się sieci radarów, dzięki czemu uzyskujemy więcej punktów odniesienia. Na wielu stronach internetowych możemy obecnie śledzić pogodę na całym świecie, sieci radarów, które pokrywają teren, przykładowo Europy, tworzą mapę. Jest to oczywiście mapa, która posiada małe opóźnienie, ze względu na konieczność zebrania wszystkich danych. W ten sposób przewidywane są ruchy chmur, możemy zatem przewidzieć, o której godzinie i na jakim terenie będą występowały opady.