Praca w policji to marzenie wielu osób.

Nawet małe dzieci z uwielbieniem wpatrują się w policjantów, których spotykają na swojej drodze. Dla nich policjanci jawią się jako superbohaterowie, odpowiedzialni za bezpieczeństwo ich i ich najbliższych. Niektórzy zapominają o swoich marzenia, ale inni uparcie przy nich trwają, wstępując do odpowiednich placówek edukacyjnych. Warto jednak zastanowić się, jak wygląda praca w policji, zanim powie się ostatnie słowo, przed wstąpieniem do właściwej szkoły.

 

Co trzeba wiedzieć o pracy w policji?

Odwaga przede wszystkim

Nie ma się co oszukiwać, że policjant ma łatwe zadania do wykonania. Że to tylko pilnowanie bezpieczeństwa ludzi na ulicy, sprawdzanie czy każda osoba dostosowuje się do aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Świadczą o tym chociażby różne przypadki o jakich głośno aktualnie w telewizji, czy też w Internecie. Nie jest jednak o tym mowa dlatego, aby wszystkich zniechęcić. Wręcz przeciwnie, już od samego początku trzeba wykazać się nie lada odwagą i samodyscypliną, która będzie potrzebna do wykonywania codziennych obowiązków, jakie zostaną powierzone przez przełożonych. Policjant musi zawsze być w gotowości, aby pomóc społeczeństwu, m.in. jeżeli chodzi o zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Dla kogo?

Dla kogo jest praca w policjiM.in. dla takich osób, które są w stanie dostosować się do obowiązujących przepisów prawa. Nie ma co ukrywać, że dla niektórych takie rzeczy nie są ważne. Jeżeli ktoś wykazuje takie podejście do życia, to jednak nie jest stworzony do piastowania takiego stanowiska. Policjant to osoba, która nawet ze swojego postępowania rozliczana jest również poza służbą. Na policjanta nadają się takie osoby, które są w stanie zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, a do tego nie jest im obca aktywność fizyczna. Tego ostatniego wymaga się nawet od tych osób, jakie na co dzień siedzą za biurkiem. To mit, że niektórzy policjanci mogą całe dnie przesiadywać za biurkiem, objadając się donutami.

Wyzwania i niebezpieczeństwa

Nie da się w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na pytanie odnośnie tego, jak wygląda praca w policji. Wszystko bowiem uzależnione jest m.in. od tego, jakie dokładnie stanowisko będzie się piastować. Niektórzy mogą faktyczne siedzieć za biurkiem, zajmując się papierkową robotą, ale inni każdego dnia będą patrolowali ulice, wręczając m.in. mandaty za złe parkowanie, itd. Jest wiele sekcji w policji, gdzie praca związana będzie z różnymi wyzwaniami, jak również niebezpieczeństwami.