Chrapanie może być bardzo uciążliwą dolegliwością nie tylko dla osoby, która chrapie ale także dla osoby która z nami śpi.

Dlatego też należy szukać sposobów aby wyeliminować czynniki, które mogą wpływać na to że chrapiemy bardzo głośno. Mięśnie całego ciała rozluźniają się podczas snu. Aby nadal móc swobodnie oddychać, język i podniebienie pozostają lekko napięte. Chrapanie występuje tylko wtedy, gdy mięśnie gardła rozluźniają się, a górne drogi oddechowe zwężają się. Wdychanie i wydychanie powietrza powoduje przepływ powietrza przez drogi oddechowe przy większym ciśnieniu. W rezultacie występują wibracje, które powodują chrapanie. Przyczyn chrapanie może być wiele, chrapiemy z powodu nadwagi, kiedy otłuszczone organy mogą w pewien sposób wpływać na nasze drogi oddechowe. Chrapanie może być także związane z przeziębieniem przykładowo może być to katar. Wówczas występują zmiany w naszym układzie oddechowym, ale także mogą być to powiększone migdałki. Częstym powodem chrapania jest także krzywa przegroda nosowa, w tym wypadku można wykonać zabieg poprawienia nosa.

Duże znaczenia ma także pozycja w czasie snu, jeżeli śpimy na plecach wówczas chrapanie może się nasilać.

Dlatego osoby chrapiące powinny zasypiać na boku, lub też na brzuchu, aby wymusić odpowiednią pozycję w czasie snu można zakupić odpowiednią poduszkę, albo też zmienić mastera, dzięki któremu nie będziemy się często przekręcać. Warto zwrócić uwagę na podniesienie tułowia, dlatego czasem dobrym pomysłem będzie większa poduszka podpierająca część pleców. Wiele cennych porad na temat zapobiegania chrapaniu można znaleźć na stronie http://sposobynachrapanie.pl. Na przewlekłe chrapanie mogą cierpieć alergicy, dlatego też przed snem warto dobrze przewietrzyć pokój. Dobrym pomysłem może będzie także oczyszczacz powietrza, który będzie równocześnie nawilżał powietrze. Chrapanie może nasilać się przy suchym powietrzu i wyższej temperaturze, warto też zadbać o to aby pomieszczenie było dobrze wentylowane. Zapobiegać chrapaniu można za pomocą różnych zacisków i klipsów które nakładamy na nos, mogą to być także wkładki doustne, które posiadają otwór umożliwiając oddychanie przez usta. Wiele ciekawych porad na temat chrapania można znaleźć na stronie: https://www.medme.pl/artykuly/sposoby-na-chrapanie-czym-jest-chrapanie-kogo-dotyczy-problem,73708.html