Urządzasz salon w stylu vintage? Zastanawiasz się, jakie lampy stołowe będą dobrze pasować do Twojej aranżacji? Chętnie pomożemy Ci w wyborze, uwzględniając dwie najczęściej spotykane odsłony stylu vintage: bardziej nowoczesną i klasycznie elegancką.

Lampy stołowe stanowią jeden z ważniejszych budulców klimatu vintage we wnętrzach. Ich zadaniem jest nie tylko rozjaśnienie przestrzeni, ale przede wszystkim kształtowanie atmosfery dawnych lat. Do aranżacji vintage pasują lampy stołowe zaprojektowane w różnych stylach, w szczególności modele klasycznie eleganckie oraz oświetlenie industrialne, emanujące surową nowoczesnością.

Przykłady lampy stołowych w stylu vintage

  • Dekoracyjne lampy stołowe z bogato zdobionymi podstawami, akcentami w kolorze starego złota i miedzi oraz klasycznymi abażurami, wykonanymi ze szlachetnych materiałów.
  • Lampy stołowe witrażowe w stylu Tiffany – z charakterystycznymi, kolorowymi, szklanymi kloszami i metalowymi podstawami.
  • Współczesne lampy stołowe zaprojektowane w typowo industrialnym, fabrycznym klimacie.
  • Bardziej stonowane i uniwersalne, ale wciąż surowe lampy stołowe w klimatach loftowych.
  • Proste, jasne i eleganckie lampy stołowe w stylu mid-century, czyli nawiązujące do wzornictwa z lat 50. i 60. ubiegłego wieku.

Jakie lampy stołowe wybrać do eleganckich wnętrz w stylu classic vintage?

Aranżacja classic vintage to wnętrza z duszą, pełne szyku i klasy. Znajdujące się w nich dodatki powinny być ponadczasowo eleganckie. Przestrzeń classic vintage idealnie dopełni efektowna lampa stołowa z materiałowym abażurem, złotymi zdobieniami i mosiężną podstawą. Możesz też sięgnąć po modele w stylu retro inspirowane kultowymi formami. 

Jakie lampy stołowe wybrać do wnętrz w stylu modern vintage?

Wnętrza modern vintage kochają nowoczesne dodatki, które tworzą odżywcze kontrasty dla epokowych elementów. W przestrzeni modern vintage doskonale odnajdują się industrialne lampy stołowe, czyli inspirowane oświetleniem sprzed lat – metalowe, z odsłoniętymi żarówkami, z ażurowymi kloszami typu klatka lub z dużymi, metalowymi abażurami. Możesz też postawić na łagodniejsze projekty loftowe i w stylu mid-century. Dodasz w ten sposób swojej aranżacji wizualnej lekkości.

Czy nowoczesne technologie wchodzą w grę?

Jak najbardziej! Jeśli zależy Ci na energooszczędnych i wytrzymałych rozwiązaniach oświetleniowych, wybierz lampę stołową LED w stylu industrialnym, loftowym lub klasycznym, emitującą światło o neutralnej lub lekko ciepłej barwie. Zaprosisz do wnętrz ducha dawnych lat, jednocześnie korzystając z funkcjonalności na miarę XXI wieku. Lampa stołowa, niezależnie od designu, musi być dostosowana do potrzeb domowników.

Kilka ważnych wskazówek dla osób urządzających salon w stylu vintage

  • Kluczową zasadą podczas urządzania salonu w klimatach vintage jest umiar, dlatego dobierając lampy stołowe i inne dodatki, kieruj się zasadą: „mniej oznacza więcej”.
  • Zachowaj umiar również w kwestii kolorystyki. Postaw na biel, czerń oraz paletę przygaszonych beżów, zieleni, szarości i brązów. Kolory te odpowiadają za charakterystyczny we wnętrzach vintage efekt nostalgii.
  • Aby skuteczniej podkreślić dawne wzornictwo i uniknąć wrażenia zagraconego strychu, utrzymuj w salonie idealny porządek i wystrzegaj się zbieractwa. Nie wszystko, co stare, trzeba od razu wykorzystać w roli dekoracji.