Już od najmłodszych lat warto wpajać dzieciom, jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej. Dzięki temu wasze pociechy będą mogły pochwalić się zdrowym i pięknym uśmiechem. Pierwsze lata życia dziecka są bowiem niezwykle ważne nie tylko dla stanu jego zębów mlecznych, ale także dla przyszłych zębów stałych.

Zadbaj o dziąsła niemowlaka

Już około szóstego miesiąca życia dziecka zaczynają wyżynać mu się pierwsze zęby. Ten proces trwa najczęściej do około trzeciego roku życia. Wtedy maluch ma już pełne uzębienie mleczne. Higienę jamy ustnej dziecka należy rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów. Stomatolodzy zalecają, by dziąsła niemowlaka przemywać jałowym gazikiem. Należy go zwilżyć w letniej, przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Przecieranie gazikiem można wykonywać kilka razy dziennie. Najważniejsze jednak, by robić to każdego wieczora, po ostatnim posiłku dziecka.

Szczotkowanie zębów już od pierwszego roku życia

Stomatolodzy zalecają, by już od przed pierwszym rokiem życia wprowadzić delikatne szczotkowanie zębów, ponieważ około dwunastego miesiąca życia wyżynają się maluchowi zęby boczne, które można dokładnie wyczyścić jedynie używając szczoteczki. Zęby należy czyścić dziecku dwa razy dziennie po posiłkach. Chodzi o uświadomienie dzieciom, że szczoteczka służy do mycia zębów i jest to bardzo ważna czynność, którą należy powtarzać każdego dnia.

Pasta do zębów po pierwszym roku życia

Dentyści zalecają, by szczotkować maluchom zęby z użyciem pasty już po ukończeniu pierwszego roku życia. Warto jednak zwrócić uwagę na jej skład. Chodzi o fluor zawarty w paście. Ze względu na jego silne działanie, początkowo należy wybierać takie pasty, które posiadają jego niewielkie stężenie.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u stomatologa?

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się już po pojawieniu się kilku pierwszych zębów. Podczas takiego spotkania dentysta dziecięcy Wrocław nie tylko sprawdzi stan jamy ustnej, ale udzieli także wskazówek dotyczących higieny i diety malucha. Co warte podkreślenia, próchnica może zaatakować zęby malucha już na początku pierwszego roku życia.

Czym się kierować wybierając stomatologa dla swojego dziecka?

Warto wybrać gabinet dentystyczny, który posiada specjalną ofertę adresowaną do najmłodszych pacjentów. Stomatolog dziecięcy Wrocław powinien mieć nie tylko dobry kontakt z małym pacjentem, ale także zadbać o odpowiednie wyposażenie gabinetu, w którym poczuje się on bezpiecznie. Szeroki zakres zabiegów adresowanych nawet do najmłodszych dzieci oferuje klinika Omnident z Wrocławia. Z jej ofertą można zapoznać się na omnident.pl.