Zastanawiasz się nad zainstalowaniem powietrznej pompy ciepła? Lub zastanawiasz się, ile kosztuje powietrzna pompa ciepła? Pompa ciepła to bardzo wydajny sposób na ogrzanie domu. Mogą pracować samodzielnie. Lub współpracuj z istniejącym systemem centralnego ogrzewania, aby zapewnić ciepłą wodę i niedrogie ogrzewanie przez cały rok.

Co to jest powietrzna pompa ciepła?

Większość domowych systemów grzewczych albo spala paliwo, albo zamienia energię elektryczną na ciepło. Ale pompy ciepła są inne, ponieważ nie generują ciepła. Zamiast tego przenoszą istniejącą energię cieplną z zewnątrz do domu. Dzięki temu są bardziej wydajne. Ponieważ dostarczają więcej energii cieplnej niż zużywanej energii elektrycznej. Tak więc system pompy ciepła zazwyczaj kosztuje mniej niż tradycyjny system grzewczy.

Pompa ciepła jak działa

Powietrzna pompa ciepła działa podobnie jak lodówka działająca w odwrotnej kolejności, aby ogrzać dom. Powietrze zewnętrzne jest wdmuchiwane przez sieć rurek wypełnionych czynnikiem chłodniczym. Powoduje to podgrzanie czynnika chłodniczego i zamienia się z cieczy w gaz. Gaz ten przechodzi następnie przez sprężarkę, która zwiększa ciśnienie. Kompresja zapewnia również więcej ciepła – podobnie jak wąż powietrza nagrzewa się, gdy uzupełniasz ciśnienie powietrza w oponach.Te sprężone, gorące gazy przechodzą teraz do wymiennika ciepła, otoczonego chłodnym powietrzem lub wodą. Czynnik chłodniczy przekazuje swoje ciepło temu chłodnemu powietrzu lub wodzie, czyniąc je ciepłym. I to krąży po domu, aby zapewnić ogrzewanie. W międzyczasie czynnik chłodniczy skrapla się z powrotem do chłodnej cieczy i rozpoczyna cały cykl od nowa!

Skoro już wiesz jak działa pompa ciepła sprawdź, czy warto z niej skorzystać!

Korzystanie z powietrznej pompy ciepła do ogrzewania

Pompy ciepła działają najlepiej, gdy różnica między temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną jest mniejsza. W taki sam sposób, w jaki Twoja lodówka musi pracować ciężej podczas upałów. Pomyśl o tym jak o jeździe na rowerze pod górę. Im niższy dół wzgórza i im wyżej czoło, tym więcej pracy będziesz musiał wykonać, aby się tam dostać! To sprawia, że ​​dobrze pasują do systemów ogrzewania podłogowego[. Podłogi zajmują znacznie większą powierzchnię niż grzejniki. Nie muszą więc być tak gorące, aby zapewnić taką samą ilość ciepła.

Czy powietrzna pompa ciepła jest dla Ciebie odpowiednia?

Instalacja powietrznej pompy ciepła to poważna decyzja. Musisz więc zastanowić się, czy pasuje do Twojego domu. Powietrzne pompy ciepła stanowią niskoemisyjną alternatywę dla centralnego ogrzewania gazowego lub olejowego. I chociaż są one stosunkowo drogie w instalacji, mogą to zostać zrekompensowane dotacjami i niższymi kosztami eksploatacji.

Pompa ciepła najlepiej sprawdzi się w dobrze izolowanych nowoczesnych domach – współpracując z technologiami takimi jak ogrzewanie podłogowe. Jest jednak równie skuteczna w starszych obiektach, jak część hybrydowego systemu pompy ciepła, aby zmniejszyć koszty i emisje.

Masz pytania? Porozmawiaj z ekspertem od Promika Solar.

www.promika-solar.pl