Gorące i słoneczne dni! Na to czekamy niemalże cały rok. Marzymy o możliwości zażywania kąpieli słonecznych, lecz gdy wysoka temperatura daje się we znaki, szukamy cienia i sposobu na ochłodę. Jednym z nich jest inwestycja w parasol ogrodowy z podstawą. Przydatny w ogrodzie, na działce, ale i na tarasie, a nawet balkonie. Jak wybrać parasol, który sprawdzi się nie tylko w ogrodzie? Na co zwracać uwagę, by faktycznie chronił przed silnymi promieniami słońca i zachował swoją estetykę?

Podstawa to… podstawa

Zacznijmy od podstawy parasola, bo bez niej nawet najpiękniejszy i najlepszy pod względem jakości parasol ogrodowy, nie będzie spełniał swoich funkcji. Warto od razu rozejrzeć się za zestawem – parasolem wraz z podstawą. To gwarancja idealnego doboru obydwu artykułów i tego, że należycie będą one spełniały swoje funkcje. Zarówno podstawę, jak i parasol można kupić w sklepie https://bazkar.pl/.

Podstawa ma za zadanie utrzymać ciężar parasola. Uwzględniając jednak jego masę, pod uwagę należy wziąć również fakt, jak dana konstrukcja będzie się zachowywała przy rozmaitych warunkach pogodowych. Podczas sporego wiatru parasol musi być bardzo dobrze umocowany, aby zachował stabilność. Chodzi zarówno o to, by nie spowodował szkód w ogrodzie podczas upadku, jak i uszczerbku na zdrowiu osób, które znajdą się w pobliżu.

Do wyboru są podstawy plastikowe, które napełnia się piaskiem bądź wodą. Wygodne w użyciu, łatwe w transporcie, lekkie po opróżnieniu. Najlepsze do niewielkich i lekkich parasoli ogrodowych. W przypadku konstrukcji o dużej czaszy, ciężkiej i wykonanej z solidnych materiałów, lepiej sprawdzi się podstawa kamienna. Choć będzie masywna i niełatwa do udźwignięcia, zagwarantuje stabilność parasola nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Parasol nie na deszcz, lecz na upał w ogrodzie

Mały czy duży? Mobilny czy mocowany na stałe? Klasyczny, a może w formie rozkładanego żagla? Do wyboru jest co najmniej kilka typów parasoli, które można zastosować w ogrodzie, na tarasie i na balkonie. Lekkie konstrukcje, które mają za zadanie zapewnić odrobinę cienia na balkonie bądź na tarasie, będą niedrogie, a dostępność rozmaitych kolorów i wzorów zadowoli użytkowników.

Masywne parasole z czaszą o dużej średnicy, okrągłą bądź kwadratową, ponadto z boczną nogą i możliwością dopasowania, jaką część ogrodu ma osłaniać cała konstrukcja. Takie propozycje są idealne do ogrodów i na przestronne tarasy. Łatwo je wkomponować w aranżację zielonej przestrzeni, ponadto można precyzyjnie sterować ustawieniem czaszy, w zależności od pory dnia oraz kąta padania promieni słonecznych. Choć droższe, to zdecydowanie będące inwestycją na długi czas użytkowania.

Na co zwracać uwagę?

Rozmiar parasola, jego konstrukcja, możliwości sterowania ustawieniem i sposób mocowania. To bardzo ważne elementy, które zadecydują o wygodzie użytkowania. Nie można pominąć jakości poszycia i stelaża. Jeśli dodatkowo poszycie nadaje się do zdjęcia i wyprania, łatwiej będzie całość utrzymać w czystości.

Estetyka jest ważna, bo to ona stawia kropkę nad i w aranżacji ogrodowej, stylistyce balkonu bądź tarasu. Nie powinna być jednak stawiana na pierwszym miejscu, bo jeśli prezencja tego akcesorium nie będzie szła w parze z jakością, nic nam po kolorach, które szybko wyblakną, poszyciu, które się zerwie przy pierwszym lekkim powiewie wiatru, oraz stelażu nie będącym w stanie wytrzymać ciężaru czaszy.

Powyższe wskazówki będą pomocne dla każdego, kto szuka kompromisu pomiędzy ceną a jakością, bez utraty walorów estetycznych.