Taniec współczesny oparty na idei baletu, pozbawiony jest jednak sztywnych zasad, ale za to kładzie duży nacisk na pokazanie uczuć i emocji tancerza.

Tą samą zasadą kieruje się szkoła tańca. Podczas kursu wyspecjalizowana kadra uczy wyrażać ekspresję i uczucie. Ruch nie jest sztywny i monotonny lecz płynny i lekki. Podczas nauki tańca, uczymy się ustawienia ciała, wykorzystywania grawitacji, oddechu i swingi. Taniec współczesny jest mieszaniną wielu tańców. Należą do nich: taniec nowoczesny, taniec jazzowy, a nawet towarzyski. Mogą w nim także występować elementy akrobatyki. Jednak jego podstawowym i głównym źródłem jest balet, dlatego też taniec klasyczny stanowi podstawę tańca. To od niego rozpoczyna się każdy układ, kolejno dodając nowe elementy. Ma on podstawowe zastosowanie w tańcu współczesnym i jest jego nieodłącznym elementem. Ważna jest także jego technika i wyrażanie uczuć, dlatego każdy tancerz powinien być jednocześnie dobrym aktorem. Ruch ciała, gesty, umiejętność pokazania ekspresji bardzo liczą się podczas tańca. Z pewnością taniec jest naturalny dla człowieka, który słysząc muzykę sam czasem zaczyna się poruszać w jej takt, lub też zaczyna wybijać rytm nogą.

Podobnie jest z tańcem musimy poczuć rytm i zacząć tańczyć.

W szkle tańca nauczymy się konkretnych koków, jednak sami musimy czuć rytm muzyki, aby poruszać się w wybijany takt. Jednak nie wszystkie osoby posiadają naturalne wyczucie rytmu, z pewnością w szkole tańca. Czasem chcemy nauczyć się tańca, lub też doszlifować nasze umiejętności. Można także nauczyć się nowych kroków i nowych rodzajów tańca. Obecnie wiele osób uczęszcza na kursy samby. Coraz częściej na lekcje tańca uczęszczają także panowie. Jeżeli nie znamy kroków, i nie wiemy jak tańczyć dobrym pomysłem będą lekcje tańca Bielany to miejsce gdzie znajdziemy szkołę tańca. Oczywiście powinna być ona prowadzona przez osobą, która wie jak nauczyć innych tańca, oczywiście musi być to osoba cierpliwa i wyrozumiała.