Nawet najtrwalsze pokrycie dachowe potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia. Prace wykończeniowe na dachu nie mogą skończyć się na przymocowaniu materiału do podłoża, ponieważ w ten sposób nie uzyskamy właściwego efektu. Jednym z elementów niezbędnych do pokrycia dachowego są gąsiory. Co wybrać, kiedy zdecydowaliśmy się na blachę trapezową?

Co to są gąsiory?

Gąsiory to odpowiednio uformowane kształtki lub dachówki – ich materiał powinien być dobrany do tego, który wybraliśmy na pokrycie całej powierzchni. Służą do zabezpieczenia styków połaci i naroży. Odpowiednio szczelne gąsiory chronią dach przed przedostawaniem się do niego wody. Jednocześnie znacząco poprawiają wentylację domu, umożliwiając swobodne wydobywanie się pary wodnej na zewnątrz. W przeciwnym wypadku ta zacznie się skraplać, prowadząc do zawilgocenia, w efekcie czego może powstawać szkodliwa pleśń. 

Montaż gąsiorów na dachu

Do mocowania gąsiorów przechodzimy po zamontowaniu pokrycia dachowego. Układamy je na konstrukcji nośnej zbudowanej z łaty kalenicowej, koniecznie z użyciem folii, by całość była w pełni szczelna. Gąsiory układamy na zakład, przytwierdzając je do podłoża przy pomocy specjalnych klamer. Niegdyś gąsiory mocowało się na mokrą zaprawę, jednak obecnie, kiedy niewiele domów posiada strych, znacznie lepiej sprawdza się sposób „na sucho”.

Gąsiory do blachy trapezowej

Blacha trapezowa, podobnie jak blachodachówka, to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań do pokrycia dachu. Jest ceniona za trwałość i wytrzymałość; poprawnie zamontowana może przetrwać przez długie lata. Niegdyś blachę trapezową stosowano głównie do obiektów przemysłowych, ponieważ najlepiej sprawdza się na dużych, prostych powierzchniach, jednak jest też coraz częściej wybierana przez właścicieli domków jednorodzinnych. Wygląda estetycznie, a przede wszystkim łatwo ją zamontować.

Jeśli na naszym dachu wylądowała blacha trapezowa, to najlepiej sprawdzą się gąsiory proste, które doskonale chronią kalenicę i grzbiety. Na rynku dostępne są też gąsiory przeznaczone specjalnie do dachów jednospadowych, a właśnie na takich najczęściej można spotkać blachę trapezową.