Obecnie coraz więcej osób interesuje się alternatywnym źródłem energii, obecnie możemy zamontować na naszym domu.

Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Warto także podkreślić fakt iż wytwarzana energii jest energią odnawialną czyli ekologiczną. Ogniwa fotowoltaiczne absorbują energię słoneczną i przekształcają ją w prąd stały. Następnie falownik przetwarza prąd stały z modułów słonecznych na prąd przemienny, który jest wykorzystywany przez większość urządzeń gospodarstwa domowego. Nadwyżka energii elektrycznej wytwarzanej przez panele słoneczne jest doprowadzana do sieci elektrycznej. Standardowy panel słoneczny składa się z warstwy ogniw krzemowych, metalowej ramy, szklanej obudowy i oraz sieci przewodów umożliwiających przepływ prądu z ogniw krzemowych. Krzem jest niemetalem o właściwościach przewodzących, które pozwalają mu absorbować i przekształcać światło słoneczne w energię elektryczną. Kiedy światło oddziałuje na ogniwo krzemowe, powoduje wprawienie elektronów w ruch, co inicjuje przepływ prądu elektrycznego. Jest to znane jako efekt fotowoltaiczny, który jest podstawą działania panekli słonecznych. Pierwszy raz tego rodzaju sposób wyświetlania energii został odkryty w 1839 roku przez Edmonda Becquerela. Cały proces fotowoltaiczny składa się z kilku zasadniczych etapów. Krzemowe ogniwo fotowoltaiczne pochłania promieniowanie słoneczne. Kiedy promienie słoneczne oddziałują na ogniwo krzemowe, elektrony zaczynają się poruszać, tworząc przepływ prądu elektrycznego.

Przewody wychwytują i doprowadzają tę energię prądu stałego do falownika, aby przekształcić ją w prąd przemienny.

Oczywiście przed zamontowaniem trzeba będzie wybrać odpowiednie miejsce, najbardziej oczywisty jest dach naszego domu, trzeba wybrać stronę, która jest bardziej wyeksponowana na działanie promieni słonecznych. Wówczas panele słoneczne będą najbardziej efektywne, trzeba także podjąć decyzję jaką ilość paneli zamontujemy na dachu. Jeżeli nie wiemy jak się za to zabrać warto zapytać specjalistów o panele fotowoltaiczne sklep internetowy może nam obecnie zaoferować wiele profesjonalnych rozwiązań z zakresu fotowoltaiki. Falowniki odgrywają kluczową rolę w każdym systemie wytwarzania energii słonecznej i często są uważane za najważniejszy element instalacji, niezależnie od tego, czy jest to system przydomowy o mocy 2 kW, czy elektrownia o mocy 5 MW. Podstawową funkcją falownika jest zamiana prądu stałego na prąd przemienny, który jest standardem stosowanym przez wszystkie urządzenia. Obecnie wiele firm pracuje nad zwiększeniem wydajności paneli słonecznych. Badane są różnego rodzaju pierwiastki, polimery i stopy, które mogły by bardziej efektywnie przetwarzać energię słoneczną.

Prowadzone są także badania nad zmniejszeniem masy, w tym celu próbuje się zmniejszać grubość paneli, tak aby można było stosować je na mniej solidnych konstrukcjach.

To z kolei otworzyło by drzwi do wykorzystania bardziej atrakcyjnych powierzchni i otrzymania większej ilości energii. Krzem jest półprzewodnikiem, z którego wykonane są tranzystory w mikroczipach, a ogniwa słoneczne działają w podobny sposób. Ogniwo słoneczne jest warstwą dwóch różnych warstw krzemu, które zostały specjalnie poddane obróbce, aby przepuszczały przez nie elektryczność w określony sposób. Wiele osób zastanawiając się nad założeniem paneli na swoim domu sprawdza kiedy inwestycja może się zwrócić, nie można do końca przewidzieć zwrotu, ze względu na wiele różnych zmiennych czynników. Trzeba bowiem brać pod uwagę ilość dni słonecznych, nie da się dokładnie przewidzieć zachmurzenia, można za to kierować się średniki danymi z poprzednich lat. Obecnie osoby fizyczne decydujące się na tego rodzaju rozwiązania mogą liczyć na 5000 złotych dotacji z programu „Mój prąd”. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na panele solarne cena będzie zależała od tego ile paneli będziemy chcieli zainstalować oraz jaki rodzaj inwertera zastosujemy. Na całość będzie miała także cena montażu.