Terapia nawilżaczem dodaje wilgoci do powietrza, aby zapobiec wysuszeniu, które może powodować podrażnienia w wielu częściach ciała.

Nawilżacze mogą być szczególnie skuteczne w leczeniu suchości skóry, nosa, gardła i warg. Mogą również złagodzić niektóre objawy spowodowane grypą lub przeziębieniem. Istnieje kilka sposobów wykorzystania nawilżaczy w domu lub biurze, ale istnieje również pewne ryzyko. Nadużywanie nawilżaczy może potencjalnie pogorszyć problemy z oddychaniem. Ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo z nich korzystać.
Wilgotność działa jak naturalny środek nawilżający, który może złagodzić suchość. Z tego powodu często stosuje się nawilżacze, aby pomóc w walce z suchą skórą, podrażnieniem oczu, suchym kaszlem, suchością w gardle i drogach oddechowych, bólami głowy i zatok, a także alergią. Suche powietrze może powodować odparowywanie wilgoci ze skóry i pogorszenie objawów astmy czy alergii. Dodanie wilgoci do powietrza za pomocą nawilżacza może przeciwdziałać tym problemom.
Możesz być podatny na te niedogodności, gdy powietrze w twoim domu jest suche. Jest to szczególnie powszechne w miesiącach zimowych lub gdy latem używany jest klimatyzator.


Wybór nawilżacza zależy od preferencji, budżetu i wielkości obszaru, na którym planujesz go używać. Nawilżacze pompują powietrze przez zwilżony filtr. Wentylatory zasilają jednostkę i wypuszczają wilgoć do powietrza z systemu jednoczęściowego. Ich wadą jest to, że działają tylko w jednym pomieszczeniu na raz. Mogą również wyrzucać za dużo wilgoci do powietrza. Może to stanowić problem dla osób z astmą, oraz zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju pleśni. Nawilżacze ewaporacyjne są zasilane elektrycznie. Podgrzewają wodę, a następnie ochładzają ją przed wydaleniem w powietrze. Są to najtańsze i najbardziej przenośne nawilżacze. Możesz je kupić w drogeriach. Jednostki różnią się ceną, w zależności od modelu i rozmiaru potrzebnego do Twojego domu. Z pewnością
nawilżacz stylies przyda się w mieszkaniu zarówno w lecie, jak i zimą, kiedy to wentylatory i ogrzewanie powodują suchość powietrza, a tym samym nasilają problemy z oddychaniem.