Stosowanie herbicydów przedwschodowych jest kluczową strategią zapobiegania i zarządzania odpornymi populacjami chwastów.

Herbicydy odpowiednio dobrane i stosowane nie będą miały negatywnego wpływu na plony, aplikacje preparatów przedwschodowych mają lepszą skuteczność w porównaniu do stosowania wyłącznie herbicydu powschodowego, kiedy chwasty już wyrosły z gleby.

Stosuj różne rodzaje herbicydów w zależności od warunków

Herbicydy przedwschodowe i powschodowe zwalczające chwasty

Herbicydy przedwschodowe stosuje się, zanim chwasty wyrosną z gleby, natomiast powschodowe stosuje się po wystąpieniu problemu chwastów, aby się ich pozbyć z plonów. Herbicydy mogą być nieselektywne, powalające, zabiją każdą roślinę, z którą wejdą w kontakt i można je stosować do gleby lub na liście roślin niepożądanych. Natomiast herbicydy selektywne działają tylko na określony rodzaj roślin, przykładowo tylko na chwasty dwuliścienne lub trawiaste. W ten sposób są bezpieczniejsze dla konkretnego rodzaju upraw, nie uszkadzają plonów.

Czas aplikacji ma kluczowe znaczenie dla skutecznej kontroli chwastów, ważna jest pogoda i temperatura, warunki. Stosowanie herbicydów jest kluczową strategią zwalczania odpornych gatunków chwastów wieloletnich. Herbicydy przedwschodowe skutecznie zmniejszają gęstość różnych rodzajów chwastów, aby zabiegi powschodowe były łatwiejsze do przeprowadzenia. Zastosowanie herbicydów pozwala na szybki rozwój roślin uprawnych, aby mogły one skutecznie konkurować i zakłócać wzrost chwastów, które ocalały na polu.

Więcej informacji o zwalczaniu chwastów w rzepaku znajdziemy na stronie https://zwalczamychwasty.pl/jaki-oprysk-na-chwasty-w-rzepaku/. W plonach rzepaku często stosuje się opryski herbicydami zarówno jesienią, jak i wiosną, jest to konieczne ze względu na obecność wielu gatunków uciążliwych chwastów. Popularnymi chwastami, które znajdziemy na polu rzepaku, są miotła zbożowa, życica, stokłosa oraz perz właściwy. Są to zazwyczaj rośliny jednoliścienne, samosiewy, które silnie konkurują z rzepakiem o wodę, składniki odżywcze i światło słoneczne, należy je zatem skutecznie usuwać.