Dział kadr może być najbardziej niedocenianym działem w całej organizacji, ale wszyscy wiedzą, że są ważni, choć niewiele osób zdaje sobie sprawę, dlaczego tak jest.

Istnieje ogromna różnica między działem zasobów ludzkich, który przyczynia się stale do rozwoju organizacji, a takim, który pojawia się tylko raz w roku na firmowe przyjęcie świąteczne, ale niewiele wnosi do firmy.
Najprościej ujmując, dział zarządzania zasobami ludzkimi to grupa odpowiedzialna za zarządzanie cyklem życia pracowników, czyli rekrutację, zatrudnianie, szkolenia, wynagradzanie i zwalnianie pracowników oraz administrowanie świadczeniami pracowniczymi. Dział zarządzania zasobami ludzkimi musi rozumieć potrzeby organizacji i upewnić się, że potrzeby te są spełnione podczas rekrutacji na nowe stanowiska. Nie jest to tak proste, jakby się mogło wydawać, ponieważ trzeba przeanalizować rynek, skonsultować się z zainteresowanymi stronami i zarządzać budżetami. Następnie, po ogłoszeniu naboru na stanowiska, należy przeprowadzić dalsze badania, aby upewnić się, że przyciągnięto i przedstawiono odpowiednich kandydatów. Rekrutacja to skomplikowane przedsięwzięcie, ponieważ właściwy pracownik może ożywić całą organizację, ale zły kandydat może zepsuć sprawną działalność firmy. Prowadzenie działu kadr nie jest łatwym zadaniem

Działy zasobów ludzkich są odpowiedzialne za organizowanie rozmów kwalifikacyjnych, koordynowanie zatrudniania i wdrażanie nowych pracowników.

Są również odpowiedzialni za dopilnowanie, aby wszystkie dokumenty związane z zatrudnieniem kandydatów były wypełnione i upewnienie się, że wszystko od pierwszego dnia przebiegło pomyślnie. Lista płac również musi być odpowiednio przetwarzana, a zajmują się tym specjaliści działu kadr, których znajdziesz na stronie https://hrspecialist.pl. Każda wypłata musi mieć naliczone podatki i podliczone godziny. Koszty nadgodzin muszą zostać zwrócone, należy również doliczyć podwyżki i premie. Jest to wielka odpowiedzialność, aby nie mieć problemów z Urzędem Skarbowym, czy nie zostać pozwanym do sądu za uchybienia czy złamanie prawa.