W wielu firmach przemysłowych, produkcyjnych wykorzystuje się różne systemy automatyki, urządzenia pneumatyczne.

Przykładowo podczas produkcji, kiedy chcemy, aby nasze produkty były powtarzalne, można zastosować specjalne sterowniki, które mogą dozować podawane składniki. W tym przypadku można użyć jednostki sterującej z zakresu automatyki mechanicznej, natomiast otwieranie lub też zamykanie dopływu będzie obsługiwane przez pneumatykę.

Zastosowanie pneumatyki w przemyśle

Jak działają systemy pneumatyczne?

Urządzenia pneumatyczne zasilane są przez sprężone powietrze, są bardziej bezpieczne od systemów elektrycznych, dodatkowo posiadają znacznie większą efektywność. Do obsługi pneumatyki wykorzystywane są sprężarki, czyli kompresory, które podwyższają ciśnienie gazu, zwiększa się wówczas gęstość, co wpływa na temperaturę. Można wykorzystać tego rodzaju urządzenia w przemyśle chemicznym, spożywczym, maszyny do dokładnego odmierzania potrzebne będą także z pewnością w przemyśle farmaceutycznym.

Do obsługi pneumatyki wykorzystuje się sprężarki tłokowe oraz sprężarki śrubowe. W przypadku sprężarki tłokowej napęd może stanowić koło zębate lub pasowe. Sprężarki śrubowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie potrzebujemy bardziej niezawodnych rozwiązań, są to także sprężarki ciche, o dużej bezawaryjności. Systemy pneumatyczne sterują w różny sposób przepływem powietrza, dodatkowo współpracują z cylindrami, z zaworami, należy pamiętać, aby cały system był szczelny, w przypadku kiedy system pneumatyczny jest uszkodzony, przykładowo w wyniku pęknięcia uszczelki, przestaje on działać prawidłowo. Pneumatyka stosowana jest w wielu urządzeniach, spotkamy je w autobusie, czy też automatycznej bramie wjazdowej na posesję, często z hamulców pneumatycznych korzystają duże maszyny budowlane.

Dużą zaletą jest żywotność, jaka charakteryzuje pneumatykę, dodatkowo systemy tego typu nie wymagają konserwacji, tak jak w przypadku systemów hydraulicznych, dlatego często wybierana jest Pneumatyka Koszalin jest miastem, gdzie znajdziemy firmę, która może wykonać różnego rodzaju systemy pneumatyczne, połączone z automatyką przemysłową dla różnych branż.