Wąskie i nieregularne działki nie stanowią obecnie przeszkody w postawieniu wymarzonego domu. Na rynku projektów gotowych odnaleźć można wiele projektów, które gwarantują, że na naszej działce powstanie coś niesamowicie użytecznego i funkcjonalnego. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby nasza działka była najbardziej przestronna i funkcjonalna.

Zalety wąskich działek

Działka budowlana o węższej szerokości posiada wiele znaczących zalet, które wpływają korzystnie na jej postrzeganie. Przede wszystkim wąskie działki są znacznie tańsze. Możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy na kupnie ziemi pod nasz dom. Dzięki niższej cenie możemy też pozwolić sobie na zakup działki w lokalizacji, na którą niekoniecznie byłoby nas stać przy większej działce. Pomimo wąskiej działki dom nadal może być zachwycający, piękny, przytulny i przestronny. Należy jedynie dobrać odpowiedni projekt domu tak, aby nie wpływał on negatywnie na zagospodarowanie działki a wręcz przeciwnie, aby podkreślał jej piękno oraz wyjątkowość i optycznie ją powiększał.

Węższa działka nie znaczy gorsza!

Wąska działka może być niesamowicie urokliwa, jeśli umiemy ją odpowiednio zagospodarować oraz sprawić, aby była maksymalnie użyteczna i spełniała nasze potrzeby. Dobrze usytuowany dom sprawi, że będziemy mieli na niej jeszcze sporo miejsca na pozostałe rzeczy, takie jak przestronny taras, ogród z pięknymi roślinami czy miejsce na altanę z grillem. Wszystko zależy od naszych upodobań i preferencji. Aby jednak odpowiednio zagospodarować naszą działkę, powinniśmy wybierać spośród projektów domów na wąską działkę. Sprawdź najpopularniejsze projekty domów na wąską działkę na stronie DOMYwStylu.pl.

Na wąskie działki najlepszym wyborem będzie dom pozbawiony dodatkowych detali architektonicznych typu wykusz, lukarna, balkony czy tarasy. Ich brak wcale nie będzie oznaczał, że dom będzie nudny. Wykorzystując ciekawe materiały elewacyjne oraz odpowiedni dobór kolorów możemy uatrakcyjnić każdą bryłę budynku.

Jaki dom można wybudować na wąskiej działce?

Wąska działka wbrew stereotypom jest równie odpowiednia i wystarczająca pod nasz dom co działka o dużych wymiarach. Jednym ograniczeniem będzie tutaj metraż domu, ponieważ na wąskiej działce niestety nie zmieści się dom o każdych wymiarach. Ze względu na ograniczoną powierzchnię działki najlepszym wyborem będzie dom piętrowy: z użytkowym poddaszem lub pełnym piętrem. Na wąskich działkach świetnie sprawdzą się projekty z dużymi oknami i przestronnymi drzwiami tarasowymi. Dzięki nim wnętrze domu będzie idealnie doświetlone.

Na wąskich działkach najlepiej ustawić jest dom zaprojektowany na planie prostokąta i przykryty dwuspadowym dachem. Idealny domy posiada najczęściej dwie kondygnacje: parter i użytkowe poddasze. Jeśli potrzebujemy jednak większej powierzchni dobrym rozwiązaniem będzie piwnica, w której miejsca może okazać się naprawdę sporo.

Wąska działka a prawidłowe usytuowania budynku

Aby dom był prawidłowo usytuowany na działce musi uwzględniać minimalne odległości podane w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych. Ściana z otworami okiennymi lub drzwiowymi musi być oddalona od granicy o 4 metry, ściana bez okien i drzwi musi znajdować się w odległości 3 m od granicy.

Przyjmuje się, że wąska działka to taka, której szerokość nie przekracza 18 m. W przypadku działek węższych niż 16 m możemy zbliżyć się do jej granicy na odległość 1,5 m lub nawet dom postawić po granicy. Dom usytuowany po granicy działki musi posiadać ścianę oddzielenia przeciwpożarowego.