Ergonomia łazienki, jak i każdego pomieszczenia, to cecha przekładająca się na dobre wykorzystanie przestrzeni i poczucie komfortu. Nawet niewielkich rozmiarów łazienkę można zaaranżować w taki sposób, aby pozostawić jak najwięcej przestrzeni użytkowej. Z rozwiązaniem przychodzi dobre zaplanowanie rozmieszczenia urządzeń i armatury sanitarnej.

Na rynku można spotkać się z wieloma propozycjami urządzeń sanitarnych – muszli klozetowych, brodzików, umywalek czy wanien. Coraz częściej producenci zachęcają do skorzystania z gotowego kompletu, charakteryzującego się świetnym doborem stylistycznym poszczególnych elementów. Można zdecydować się na takie rozwiązanie, ale posiadając łazienkę stosunkowo małą lub pragnąc maksymalnie oszczędzić jej wolną przestrzeń, warto samemu dobrać armaturę. 

Pierwszym krokiem do skutecznej optymalizacji miejsca w łazience będzie rozeznanie się w zakresie tego, jakie powinny być standardowe odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami sanitarnymi. Wyposażając się w tę wiedzę można uchronić się od sytuacji, w której korzystanie np. z umywalki będzie bardzo utrudnione. Aby łazienka była funkcjonalna, warto pamiętać, że wolna przestrzeń przed umywalką niedużych gabarytów (<40 cm) powinna wynosić co najmniej 50 – 100 x 70 cm. Standardowa wolna przestrzeń przed wanną będzie większa, aby móc z niej wygodnie korzystać. warto zachować odstęp co najmniej 80 – 100 cm. Podobna zasada dotyczyć będzie umiejscowienia brodzika. Z kolei wolna przestrzeń przed miską ustępową powinna wynosić standardowo 80 cm x 60 – 80 cm. 

 

Jaka armatura łazienkowa pomoże w zachowaniu funkcjonalności?

Nawet mała łazienka powinna być wygodna w użytkowaniu. Mając na uwadze powyższe zalecania odległościowe, można przystąpić do analizy różnych propozycji producentów armatury. Warto jednak nastawić się na konieczność kompromisów. W większej łazience wanna wolnostojąca, np. Rea Ferrano 170 cm, będzie ekskluzywnym dodatkiem, ale mając mniej miejsca można postawić na prysznic i oddzielić go równie atrakcyjną ścianką prysznicową Sea Horse Easy-In Tetris. 

Skutecznym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni w łazience okazują się instalacje podtynkowe. Na podtynkowym stelażu można zamontować toaletę, jak i bidet. Warto wybierać urządzenia wiszące, np. bidet wiszący Rea Carter, ponieważ w sposób optyczny dają wrażenie mniej wypełnionego, większego pomieszczenia. W tym zakresie należy też pamiętać o doborze wszelkiego rodzaju mebli łazienkowych. Masywne szafki i regały naścienne mogą wyglądać atrakcyjnie, ale ograniczą funkcjonalność w łazience. Wobec tego poleca się wybór nie tyle niedużych elementów, ale przynajmniej optycznie sprawiających takie wrażenie. 

W świetle powyższych porad zoptymalizowanie przestrzeni łazienkowej wydaje się łatwe, proste i przyjemne. W praktyce – zwłaszcza w kontekście tysięcy różnych produktów – zadanie to wymaga szczegółowego planowania. Pamiętając wpierw o zachowaniu odpowiednich odległości, a następnie wybieraniu mniej masywnych urządzeń sanitarnych, można stworzyć małą, ale dużą łazienkę!