W różnego rodzaju zakładach chemicznych istnieje duże zapotrzebowanie na wytrzymałe uszczelki, które możemy stosować w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach.

Z pewnością warto zwrócić uwagę iż w przemyśle chemicznym czy petrochemicznym będziemy mieli do czynienia z różnego rodzaju środkami takimi jak kwasy, zasady czy oleje. Będą występowały także różnego rodzaju ciecze pod ciśnieniem, czy też o wysokiej temperaturze. Dlatego też zastosowanie zwykłych uszczelek gumowych w tym przypadku nie będzie dobrym pomysłem, nie wytrzymają one tego rodzaju warunków, dlatego należy wykorzystać w tym przypadku specjalne stopy. Mogą być na bazie gumy lub też kauczuku, będą zawierały domieszki polimerów, które zapewniają wysoka wytrzymałość. Oczywiście warto zwrócić uwagę także jaką amplitudę, jaką będą posiadały tego rodzaju uszczelki. Chodzi tutaj o temperaturę, która może wahać się w różnego rodzaju instalacjach, dobrej jakości uszczelki będą wytrzymywały amplitudę nawet 200 stopni Celsjusza. Dobrym przykładem takiego materiału jest Viton, jest to materiał na obozie kauczuku, który jest odporny na rozpuszczanie w różnego rodzaju środkach chemicznych. Można wykorzystać go wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z rozpuszczalnikami, płynem hamulcowym, różnego rodzaju lakierach, dlatego też bardzo dobrze sprawdzi się przykładowo w przemyśle motoryzacyjnym. Skuteczne uszczelnienia Viton

Oczywiście uszczelki mogą posiadać różnego rodzaju kształty, tak aby były dopasowane dla różnych maszyn.

Z pewnością będzie liczyła się także odporność na działanie tłuszczu, olejów mineralnych, różnego rodzaju węglowodorów, paliw czy też różnych kwasów nieorganicznych. Oczywiście warto także zwrócić uwagę iż uszczelki viton nie mogą przepuszczać gazów, muszą charakteryzować się odpowiednią szczelnością. Warto pamiętać iż rozszczelnienie może doprowadzić do awarii i dużych problemów w całej fabryce. Dlatego też wykorzystanie takich rozwiązań jak Viton z pewnością poprawi jakość naszych uszczelek, które będą przez wiele lat pozwalały na bezpieczną pracę.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem uszczelnień technicznych https://kedarix.com