Niewłaściwie dobrany materac jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów ze zdrowiem. Otyłość, depresja, rozdrażnienie i migreny to popularne konsekwencje niedoborów snu, wynikających m.in. ze spania na nieodpowiednim materacu. Innym i równie niebezpiecznym skutkiem mogą być problemy z alergią i podrażnieniami.

Standardowe materace piankowe lub sprężynowe zwykle nie są wykonane z materiałów hipoalergicznych. W konsekwencji kupuje się produkt, który nawet przy maksymalnym dbaniu o higienę i czystość mieszkania lub domu, prędzej czy później padnie ofiarą groźnych dla zdrowia roztoczy. To pierwsza i jedna z najważniejszych przyczyn, stojących za koniecznością zakupu specjalnego materaca termoelastycznego.
Materac termoelastyczny wykonany jest z wielu warstw specjalnie dopasowanych pianek, wypełnionych tysiącami komór z powietrzem. Dzięki temu to właśnie ten typ materaca gwarantuje najwygodniejszy i najzdrowszy wypoczynek. Jego konstrukcja eliminuje możliwość efektu „zapadania się” w materac. Każda część ciała uzyskuje równie równomierne oparcie, dzięki czemu odpoczynek staje się zdrowszy i bardziej regenerujący.
Specjalna konstrukcja materaca i dobór tworzyw gwarantują również hipoalergiczność. Atestowana tkanina typu Thermal Control do zera ogranicza możliwość osiedlenia się roztoczy lub innych pasożytów. Dzięki temu poduszki i materace termoelastyczne są najlepszym produktem dla alergików, ale nie tylko. Zgubny wpływ roztoczy odczuwać mogą również osoby, które wcale nie są uczulone na kał tych mikroskopijnych insektów. Decydując się więc na zakup materaca termoelastycznego, zyskuje się produkt, który nawet po wielu, wielu latach w takim samym stopniu będzie gwarantował zarówno równomierne podparcie każdej części ciała, jak i całkowitą hipoalergiczność.

Jak uchronić się przed zgubnym wpływem wilgoci? Zalety materacy termoelastycznych

Pokrewną problematyką względem alergenów, która istotna jest przy wybieraniu materaca, jest nadmierna wilgoć i jej negatywny wpływ na komfort człowieka. W materacach starszego typu powstająca wilgoć przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów. Użytkownicy często w ogóle nie są tego świadomi, jednak nawet mikroskopijne osady pleśni i grzybów są w stanie spowodować groźne reakcje alergiczne. U osób nieuczulonych powstawać będą problemy z podrażnieniami gardła. Badania wskazują, że występowanie pleśni i grzybów stymuluje powstawanie chorób nowotworowych.
Materace termoelastyczne na szczęście stworzone są w taki sposób, że nie istnieje żadna fizyczna możliwość wystąpienia takich problemów. Co więcej, funkcja termoregulacyjna materacy sprawia, że każda nadmierna wilgoć zostaje wpierw wchłonięta, a następnie wyparowana. Tkanina typu Thermal Control jest w stanie pozbyć się całkowicie wilgoci już w trzydzieści minut!
Podsumowując, osoby uczulone nie mają zbyt dużego pola wyboru. Jedynie materace termoelastyczne są w stanie zagwarantować ochronę przed rozwojem roztoczy, pleśni i grzybów. Cechy te jednak istotne są również dla osób, które nie są alergikami. Dobór dobrego materaca termoelastycznego może rozwiązać także kłopoty z zasypianiem i wygodą odpoczynku. Przykładem takich materacy termoelastycznych posiadających pokrowce z tkaniny Thermal Control są materace firmy Sovea. Warto sprawdzić ich ofertę ponieważ jako jedni z nielicznych pozwalają na testowanie materacy przez 60 dni i umożliwiają zwrot jeśli nie spełnią oczekiwań klienta. To idealna opcja dla wszystkich, którzy nie mieli jeszcze materaca termoelastycznego i obawiają się, że może nie będzie on dla nich odpowiednio wygodny.