Posiadanie w domu kominka, który tak jak nic innego, potrafi wnieść do mieszkania charakterystyczny nastrój, to marzenie wielu. Jednakże niektórych odrzucają tradycyjne kominki. Wobec tego coraz więcej osób decyduje się na montaż biokominka. Co to jest i jak działa tego typu kominek? Sprawdźmy.

Czym są biokominki?

Biokominek innymi słowy, to niebywale bezpieczne i szczelne palenisko. Jest ono otoczone specjalnym materiałem, który jest niepalny i odporny nawet na najwyższe temperatury. Stalowe palenisko działa na biopaliwo, zatem dla bezpieczeństwa wymagane było umieszczenie w nim materiału chłonnego, który nasącza się cieczą łatwopalną, jaką jest bioetanol. Dzięki temu w bezpieczny sposób można cieszyć oko pięknym i klimatycznym nabytkiem oraz ogrzać siebie i swe lokum. Bowiem w odróżnieniu od zwykłych kominków, w biokominkach całe wytworzone przez biopaliwo ciepło trafia do wnętrza mieszkania. A nie zaś do komina. Aby biokomienek był w pełni bezpieczny, wystarczy że w lokum istnieje zwykła, wymagana w każdym budynku wentylacja kratkowa. W celu regulacji płomieni w kominku na biopaliwo, wystarczy odsunąć zasuwkę i zwiększyć lub zmniejszyć wysokość płomieni.

Rodzaje biokominków

Biokominki mają wiele rodzajów, o czym można przeczytać na ambusto.pl. Pierwszy z rodzajów to biokominki wiszące. Są one przede wszystkim polecane do mniejszych mieszkań, w których nie zmieściłby się zwykły biokominek stojący. Kominek wiszący bowiem zajmują mało miejsca, a ich montaż wymaga właściwie wyłącznie nawiercenia w ścianie otworów oraz zamontowania na niej kominka za pomocą zaczepów. Warto też w tym miejscu wspomnieć, iż te kominki posiadają wiele estetycznie różnych modeli, które dopasują się do każdego stylu mieszkania. Drugimi popularnymi kominkami bio, są biokominki wolnostojące. Nie wymagają one montażu. Wystarczy postawić go w jakimkolwiek miejscu w pokoju. Zapewniają one nowoczesny wygląd, dzięki eleganckiej nóżce, na której stoją. Taki biokominek może być mały, jednak z pewnością lepiej większy biokominek grzeje lepiej. Jeżeli zaś zależy nam bardziej na atmosferze i eleganckim wyglądzie, nawet malutki biokominek spełni oba te zadania. Ostatnim typem, który wymienimy w artykule, są biokominki narożne, czyli kominki do zabudowy. Tego typu kominki są polecane do pomieszczeń posiadających ścianki oddzielające poszczególne części domu. Są one otwarte z minimum dwóch stron, co daje piękne wizualne wrażenie domownikom.

Jakie zalety ma posiadanie biokominka?

Biokominek to eko kominek. Jest to jego największą zaletą. Drugą zaś jest to, że całe wygenerowane przez niego ciepło trafia bezpośrednio do wnętrza domu, a nie ulatnia się przez komin na zewnątrz. W dodatku jego montaż nie jest wymagający. Być może biokominek do zabudowy wymaga nieco więcej zaangażowania przy montowaniu, jednakże mimo wszystko pasują do niemalże każdego domu. Ostatnią i największą zaletą każdego biokominka jest jego wyjątkowy wygląd. Potrafi on bowiem ożywić każdy dom i nadać mu klasy, a przy tym stworzyć ciepły klimat ogniska domowego.

Biokominki są coraz częściej wybierane przez mieszkańców zarówno bloków i kamienic, jak i domków. Bowiem nie jest potrzebny komin, żeby biokominek mógł zostać postawiony w danym lokum. Dzięki temu marzenie o posiadaniu kominka można łatwiej spełnić. Jednak niezbędne będzie poczynienie pewnych czynności, takich jak zmierzenie pomieszczenia i skontaktowanie się z doradcą, który pomoże nam wybrać idealny ekologiczny kominek na biopaliwo, który będzie nas cieszył przez lata.