Panele fotowoltaiczne są niewątpliwie tym, co przychodzi do głowy ludziom, gdy mówią o energii słonecznej.

Biorąc pod uwagę, że w ciągu godziny słońce wypromieniowuje energię słoneczną na tyle, aby pokryć zużycie energii przez rok, to ekologiczne panele fotowoltaiczne są być może tym, co należy rozważyć, jeśli zależy nam na oszczędzaniu paliw kopalnych. Jednak z powodu mało zaawansowanej technologii systemów energii słonecznej wciąż jesteśmy w tyle w wychwytywaniu tej naturalnie darmowej ogromnej ilości energii dostarczanej przez naturę. Na stronach internetowych możesz zapoznać się z zaletami i wadami systemów fotowoltaicznych oraz domowych paneli słonecznych. Panele fotowoltaiczne zapewniają czystą, ekologiczną energię. Podczas wytwarzania energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych nie dochodzi do emisji szkodliwych gazów cieplarnianych, dlatego ogniwa słoneczne są bardzo przyjazne dla środowiska. Energia słoneczna to energia dostarczana przez naturę, jest więc darmowa i praktycznie nieograniczona.

Energię słoneczną można uzyskać i udostępnić za pomocą paneli słonecznych niemal wszędzie, gdzie jest światło słoneczne.

Energia słoneczna jest szczególnie odpowiednia dla inteligentnych sieci energetycznych z rozproszonym wytwarzaniem energii, jest to rzeczywiście struktura sieci elektroenergetycznej nowej generacji. Koszt paneli słonecznych obecnie szybko spada i oczekuje się, że w następnych latach będzie nadal spadał, w konsekwencji panele fotowoltaiczne mają rzeczywiście bardzo obiecującą przyszłość zarówno pod względem ekonomicznej opłacalności, jak i trwałości środowiskowej. Panele takie jak fotowoltaika Ełk nie mają żadnych mechanicznie ruchomych części, z wyjątkiem przypadków mechanicznych podstaw śledzących słońce, w konsekwencji mają znacznie mniej awarii lub wymagają mniej konserwacji niż inne systemy energii odnawialnej, jak turbiny wiatrowe. Panele fotowoltaiczne są całkowicie ciche i nie wytwarzając żadnego hałasu, są więc idealnym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i zastosowań w domach.