Każdy posiadacz domu lub działki marzy o pięknym, zadbanym ogrodzie. Ogród przepełniony zielenią, z uroczymi ścieżkami miejscem relaksu to nie lada wyzwanie, jednak jeśli podejdziesz do tego tematu z odpowiednim przygotowaniem, z pewnością możesz liczyć na sukces.

Planując swój ogród zacznij od postawienia wymagań i przemyślenia, czego od niego oczekujesz. Czy ma on być morzem kwiatów i roślin, a może chcesz mieć miejsce na warzywa? Potrzebujesz miejsca zabawy dla dzieci i strefy relaksu, gdzie latem uraczysz się poranna kawą, a wieczorem zaprosisz znajomych i rodzinę na grilla?

Pamiętaj, że wiele jesteś w stanie zrobić sam, jednak wymaga to odpowiedniego przygotowania. Jeśli potrzebujesz zamontować płyty ogrodowe lub zastanawiasz się jaka płyta chodnikowa będzie odpowiednia – tu warto poradzić się specjalistów. Tak samo będzie w przypadku zaadaptowania innych części ziemi, do których można użyć produktów jak kostka płukana. Warto zatem zastanowić się, na ile nasz ogród ma być morzem zieleni, a na ile potrzebujemy wyodrębnić w nim część bez trawy. Wybierając rośliny, warto poradzić się chociażby handlowców w centrach ogrodniczych. Pomogą oni bez wątpienia dopasować odpowiednią zieleń, pamiętając o warunkach klimatycznych i glebie. Pamiętaj również, że wybierając narzędzia ogrodowe, warto postawić na jakość. Jasne, każdy z nas chce zaoszczędzić większych wydatków, jednak w tym przypadku, inwestując trochę więcej, możemy mieć pewność, że narzędzia nie będą użytkiem na jeden sezon.

Najważniejsze narzędzia dla początkowego ogrodnika to: szpadel do kopania, grabie, kosiarka, sekator, nożyce do gałęzi oraz węże ogrodowe i zraszacze. Jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów, pozostając przy dobrej jakości – warto porozmawiać z sąsiadami. Może część z narzędzi ogrodowych kupujcie „na spółkę”, przecież nie każdy musi mieć kosiarkę lub kultywator na wyłączność. Warto nawiązywać takie znajomości, a wieczorem świętować wspólnie nowy sezon ogrodowy na wspólnym grillu. W końcu dbanie o ogród ma być nie tylko obowiązkiem, ale i wielki, relaksem i przyjemnością!