Każdy kierowca, który wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami, gdy zostanie zatrzymany do kontroli drogowej. Jeśli alkomat wskaże poniżej 0,2 promila, kierowca będzie zaliczał się do szczęśliwców, bo jest to dopuszczalny limit. Im wyższe będą wartości, tym surowsza kara grozi za taki wybryk.
Konsekwencje jazdy na „podwójnym gazie”
Dla wielu kierowców jedną z najbardziej dotkliwych kar jest utrata prawa jazdy. To, na jaki czas dokument zostanie zabrany zależny od wyników badania alkomatem. Jeśli wartości będą wahać się od 0,2 do 0,5 promila, będzie to wykroczenie, za które grozi kara zatrzymania uprawnień od 6 miesięcy do sześciu lat. Niestety im większe stężenie, tym większa kara. Przekroczenie 0,5 promila traktowane jest już jako przestępstwo, za które można otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet do 15 lat.
Zatrzymanie prawa jazdy zabrzmi jak wyrok, jeśli dokument zostaje zabrany dożywotnio, a takie kary również są często nakładane. Prawa jazdy nie otrzyma już kierowca, który pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających spowodował wypadek, w którym obrażenia, bądź śmierć poniosły osoby trzecie. Dodatkowo takiej osobie grozi kara bezwzględnego pozbawienia wolności nawet do 12 lat.
Zabrane prawo jazdy za alkohol na 3 lata. Możliwości złagodzenia wyroku – https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/zabrane-prawo-jazdy-alkohol-3-lata-mozliwosci-zlagodzenia-wyroku/
Można uniknąć zatrzymania prawa jazdy
W szczególnych sytuacjach, można wnioskować o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, bądź całkowite anulowanie takiej kary. Warunkowe umorzenie postępowania wymaga jednak dobrego uzasadnienia i tutaj pomoc adwokata na pewno będzie niezbędna.
Na korzyść działać będzie też:
– brak konfliktów z prawem
– udowodnienie, że był to jednorazowy wyskok i kierowca nie popełni już takiego błędu
– prawo jazdy służy mu do wykonywania pracy zarobkowej
Jeśli sąd przychyli się do wniosku, to wcześniejsze orzeczenie o karze może być nawet w całości anulowane. Warto pamiętać, że szansy od losu nie otrzyma już kierowca, który został kolejny raz zatrzymany po spożyciu alkoholu, zwłaszcza jeśli posiada już zakaz prowadzenia pojazdów.