Czy lampy LED są optymalne w przemyśle?
Praca w parkach przemysłowych jest zdecydowanie trudnym zadaniem dla lamp. Muszę one pracować długo i zachowywać wysoką wydajność, tak aby wszystko pozostawało doskonale widoczne. Lampy przemysłowe LED zostały właśnie stworzone z myślą o pracy w tak wymagających warunkach. Jeśli zostaną odpowiednio rozmieszczone każdy pracownik będzie posiadał w prawidłowy sposób oświetlone miejsce pracy. Przełoży się to na zwiększoną efektywność oraz większe bezpieczeństwo. Wszelkie wymagania dotyczące oświetlenia zostały dokładnie opisane w przepisach. Dlatego warto jest do nich zajrzeć przed zakupem lamp LED.
Lampy LED posiadają wiele zalet. Doskonałym przykładem może być niewielki poziom emisji dwutlenku węgla oraz duża odporność na eksploatację. Warto także wspomnieć o względnie niskich kosztach pracowania takich lamp, które połączone są z wysoką efektywnością. Lampy LED zwykle określane są jako te, które posiadają najwyższą skuteczność świetlną. Jest to wskaźnik informujący o tym, ile zostaje wytworzonego światła za pomocą jednego wata energii.
Jak rozmieścić lampy LED?
Lampy LED są niezwykle uniwersalne, dzięki czemu mogą zostać rozmieszczone w różnych konfiguracjach. Zdecydowanie ułatwia to planowanie, ponieważ hale przemysłowe często mają inne wymiary oraz konfiguracje. Przemysłowe lampy LED można umieścić:
- Na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Z powodzeniem będą sprawdzały się także przy wejściach lub wyjściach z hal produkcyjnych. Produkty, które znajdą się na zewnątrz powinny być przeznaczone do tego celu.
- W sposób ogólny lub miejscowy/ selektywny. Ten pierwszy polega na równomiernym oświetleniu całej hali produkcyjnej, tak aby każde stanowisko pracy otrzymywało równą porcję światła. Druga metoda polega na intensywniejszym doświetlaniu miejsc tego wymagających. Zwykle łączy się te dwie metody.
Zastosowanie lamp LED
Przemysłowe lampy LED sprawdzą się niemal w każdych warunkach. Konstrukcja jest zoptymalizowana w ten sposób, aby działała przy niestabilnym napięciu. Towarzyszące obróbce przemysłowej opary lub inne gazy unoszące się w powietrzu nie zaburzają pracy lamp. Żywotność lamp jest długa w każdej temperaturze. Niektóre warunki jednak mogą przyspieszać eksploatację diody. Przykładem może być wysoka temperatura oraz duży stopień wilgoci. Witalność takich lamp jest ściśle uzależniona od jakości produktu. Lampy LED często są także umieszczone na zewnątrz, gdzie oświetlają autostrady, chodniki albo ulice. Dzięki odpowiedniej strukturze sprawdzają się pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, które charakteryzują częste wahania.
Lampy LED w przemyśle wyróżniają się przede wszystkim zwiększeniem moc emisyjnej. Czasem wykorzystuje się je także w biurach lub innych względnie dużych przestrzeniach. Poza przemysłami takimi jak motoryzacyjny albo sygnalizacyjny lampy LED są też wykorzystywane na bilbordach- są dobrze widoczne na dużych odległościach. Miejsca użyteczności publicznej takie jak parki również wyposaża się w lampy LED.