Styczeń za nami. Jeśli w najbliższych miesiącach planujesz (mniejsze lub większe) wnętrzarskie rewolucje, obejmujące także oświetlenie dodatkowe, mamy dla Ciebie garść inspiracji. Dowiedz się, jakie lampy stojące są aktualnie na topie i z pewnością szybko nie wyjdą z mody.

Rolą oświetlenia wewnętrznego jest obecnie nie tylko rozganianie mroku. Różnego typu lampy stojące, wiszące i ścienne służą tworzeniu odpowiedniego klimatu, akcentowaniu obranego stylu aranżacyjnego i nadawaniu przestrzeni indywidualnego charakteru. W ostatnim czasie sporą popularnością wśród projektantów wnętrz i samych inwestorów cieszą się lampy stojące podłogowe. W segmencie oświetlenia stojącego pojawiło się kilka ważnych trendów. Jakich? Przeczytasz poniżej.

Lampy stojące o minimalistycznym designie

W 2023 roku niezmiennie panować będzie moda na lampy stojące nowoczesne o oryginalnym, ale maksymalnie prostym wyglądzie. Kreatywnie, a przy tym oszczędnie zaprojektowane oświetlenie podłogowe świetnie pasuje do różnych, współcześnie urządzanych wnętrz. Łatwo je wkomponować w przestrzeń. Designerska lampa stojąca, zamiast tradycyjnego klosza, może posiadać inne rozwiązanie świetlne, np. długą, elastyczną, fantazyjnie poskręcaną oprawę, która świeci na całej długości. O tym, że klosz NIE jest elementem niezbędnym lampy podłogowej, przekonują nas od dość dawna projektanci oświetlenia industrialnego.

Lampy stojące w 100% z metalu

Jeśli zależy Ci nie tylko na modowym charakterze, ale również na wysokiej trwałości i eleganckim wyglądzie lampy stojącej, rozglądaj się za modelem wykonanym w całości (lub prawie w całości) z metalu. Metalowe, nowoczesne lampy stojące doskonale prezentują się w aranżacjach loft, minimal, modern i glamour. W 2023 roku na topie na pewno utrzyma się łukowa lampa podłogowa, czyli metalowy model z kloszem umieszczonym na końcu długiego wysięgnika (ramienia). To ikona w kategorii oświetlenia podłogowego. A jak wiadomo, ikoniczne rzeczy nigdy się nie nudzą ani nie wychodzą z mody. W segmencie metalowych lamp stojących na uwagę zasługują również modele kreślarskie, które możesz kojarzyć z pracowni architektonicznych. Wyróżniają się one techniczną, ruchomą konstrukcją, ułatwiającą pracę inżynierom i designerom.

Drewniane lampy stojące trój nóg

Drewniane trójnogi to klasyka gatunku. Świetnie odnajdują się w jasnych, przytulnych i  funkcjonalnych wnętrzach scandi – w stylu bardzo lubianym przez polskich inwestorów. Warto spróbować zaprosić lampę stojącą trój nóg także do klasycznego salonu. Wprowadzi do stonowanej aranżacji wyrazisty, modowy akcent.

Energooszczędne i długowieczne lampy stojące LED

W 2023 roku technologia LED z pewnością będzie nadal intensywnie rozwijana. Lampy stojące LED to znacząca efektywność energetyczna, długoletnia trwałość, wysoki poziom bezpieczeństwa, przyjazne dla oczu światło, wygoda wynikająca z braku konieczności wymieniania żarówek (w przypadku zintegrowanego oświetlenia LED) oraz szeroka gama designerskich wzorów do wyboru. W dobrych sklepach z lampami znajdziesz LEDowe modele podłogowe zaprojektowane w różnych stylach, o rozmaitych kształtach i rozmiarach, jednopunktowe i z większą ilością źródeł światła.