Większość domowych systemów grzewczych albo spala paliwo, albo zamienia energię elektryczną na ciepło.

Ale pompy ciepła są inne, ponieważ nie generują ciepła, zamiast tego przenoszą istniejącą energię cieplną z zewnątrz do domu. Dzięki temu są bardziej wydajne, ponieważ dostarczają więcej energii cieplnej niż zużywanej energii elektrycznej. Tak więc system pompy ciepła może kosztować mniej niż tradycyjny system ogrzewania paliwem kopalnym w dłuższej perspektywie.

Jak działa pompa ciepła woda-powietrze?

Pompy ciepła mogą służyć do ogrzewania domu i wody

Pompa ciepła woda-powietrze działa podobnie jak lodówka działająca w odwrotnej kolejności, aby ogrzać dom i wodę. Powietrze zewnętrzne jest wdmuchiwane przez sieć rurek wypełnionych czynnikiem chłodniczym. Powoduje to podgrzanie czynnika chłodniczego i zamienia się z cieczy w gaz. Gaz ten przechodzi przez sprężarkę, która zwiększa ciśnienie. Kompresja zapewnia również więcej ciepła. Sprężone, gorące gazy przechodzą do wymiennika ciepła, otoczonego chłodnym powietrzem lub wodą. Czynnik chłodniczy przekazuje swoje ciepło temu chłodnemu powietrzu lub wodzie, czyniąc je ciepłym. I to ciepło krąży po domu, aby zapewnić ogrzewanie pomieszczeń i ciepłą wodę.

W międzyczasie czynnik chłodniczy skrapla się z powrotem do chłodnej cieczy i rozpoczyna cały cykl od nowa. Większość instalacji powietrznych pomp ciepła w to pompy typu powietrze-woda. W tych systemach ciepło jest przekazywane do konwencjonalnego mokrego systemu grzewczego. A ta konfiguracja zapewnia ciepłą wodę i centralne ogrzewanie. Pompy ciepła działają najlepiej, gdy różnica między temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną jest mniejsza.

Dzięki temu dobrze pasują do systemów ogrzewania podłogowego. Podłogi pokrywają znacznie większą powierzchnię niż grzejniki, więc nie muszą być tak gorące, aby zapewnić taką samą ilość ciepła w pomieszczeniu. Powietrzne pompy ciepła mają również mniejszą moc niż kocioł gazowy lub olejowy. Oznacza to, że nie mogą dostarczać ciepła tak szybko. Zamiast tego najlepiej używać ich do powolnego ogrzewania domu przez dłuższy czas. Jeśli masz w domu grzejniki i rozważasz montaż pompy ciepła, prawdopodobnie będziesz musiał kupić większe grzejniki, aby utrzymać pożądaną temperaturę w domu.