Gdy aranżuje się przestrzeń wokół domu, trzeba zadbać o rozmaite elementy funkcjonalne i estetyczne. Nie można na przykład zapomnieć o stworzeniu odpowiedniego podjazdu do garażu, który zagwarantuje łatwy przejazd samochodem od bramy wjazdowej. Czym musi się wyróżniać podjazd oraz jakie elementy mogą się przydać, by zwiększyć wygodę korzystania z niego? O tym opowiemy poniżej.

Podjazd do domu – podstawowe kwestie

Podjazd do domu lub garażu to utwardzony fragment terenu, który ułatwia przejazd samochodem oraz pozwala na bezproblemowe zaparkowanie pojazdu po powrocie do domu.

Jaki powinien być podjazd? Wykonuje się go z rozmaitych materiałów. Może być wykończony kostką brukową, kocimi łbami lub zwykłymi płytami, ułożonymi na specjalnej podsypce z tłucznia lub żwiru. Po bokach trzeba ułożyć krawężniki, które chronią konstrukcję przed uszkodzeniem.

Wybór konkretnego typu wykończenia zależy od dostępnego budżetu, specyfiki zabudowy i całego terenu wokół domu. W każdym z przypadków trzeba jednak zadbać o to, by grubość nawierzchni nie była mniejsza niż 6 centymetrów (dla samochodów osobowych). Dzięki temu podjazd nie będzie się zapadał i pękał.

Kąt nachylenia podjazdu nie powinien przekraczać 4 stopni, a spadek poprzeczny ma wynosi

około 1 stopnia. Pozwala to uchronić przed zaleganiem wody na powierzchni kostki lub betonu.

Podjazd prowadzi się od samej bramy wjazdowej aż do miejsca parkowania. Bywa nim garaż, wiata lub wydzielona przestrzeń, pozwalająca na swobodne manewrowanie pojazdem oraz bezproblemowe przejście do domu lub innych części terenu.

By zapewnić pełen komfort korzystania z podjazdu, musi on spełniać jeszcze kilka wymagań. Przede wszystkim jego szerokość nie może być mniejsza niż 3 metry. Podjazdy wykorzystywane równocześnie jako droga dojścia do domu powinny być jednak szersze, najlepiej o co najmniej 1,5 metra.

Ogrzewanie podjazdu – wygoda i bezpieczeństwo a nie fanaberia

Podczas planowania podjazdu warto zadbać o uzupełnienie go o dodatkowe rozwiązania, które poprawiają funkcjonalność tej przydomowej przestrzeni.

Coraz więcej osób decyduje się choćby na ułożenie pod wierzchnią warstwą podjazdu specjalnych instalacji elektrycznych, służących do podgrzewania go w szczególnie chłodne dni.

Dzięki temu używanie podjazdu jest znacznie wygodniejsze, nie trzeba bać się oblodzenia, ani martwić się o odśnieżanie. To solidna oszczędność czasu. Jeśli na dodatek zadba się o instalację odpowiedniego systemu, koszty eksploatacyjne nie są wysokie, przez co nie nadwyręża się znacząco domowego budżetu, podnosząc komfort używania przydomowego terenu.

Oświetlenie podjazdu do domu – dlaczego jest istotne?

Jeśli z podjazdu korzystają nie tylko kierowcy, ale też piesi, warto zadbać o doświetlenie całej trasy dojścia do domu – od bramy wjazdowej aż do drzwi głównych. Zwiększa to komfort i ogranicza ryzyko upadku w ciemnościach.

Jakie lampy warto wykorzystać do doświetlenia podjazdu? Można choćby postawić na produkty solarne, zasilane energią słoneczną. Oprócz nich wiele osób wykorzystuje lampy wpięte do domowej instalacji elektrycznej. Tego typu rozwiązania są mniej zawodne, a ich działanie nie jest uzależnione od ilości światła zmagazynowanego w ciągu dnia.

Jakie oprawy stosuje się najczęściej? Dużą sympatią użytkowników cieszą się modele wpuszczane do powierzchni podjazdu lub do gruntu. Niekiedy wzdłuż podjazdu umieszcza się także lampy na słupkach.

W obu przypadkach trzeba zawsze dbać o wybór odpowiednich rozwiązań oświetleniowych. Przede wszystkim wszystkie lampy montowane na zewnątrz muszą mieć wysoki współczynnik ochrony IP. Dotyczy to zwłaszcza produktów nieustannie narażonych na szkodliwe działanie wilgoci lub zalanie wodą podczas opadów deszczu lub śniegu.

Oprawy montowane na podjazdach powinny być wykonane z trwałych materiałów, odpornych na działanie wilgoci, zmiany temperatury i promieniowanie słoneczne. Najlepiej pod tym względem sprawdzają się modele z trwałych metali, powleczonych warstwą antykorozyjną. Odpowiednie oświetlenie do przestrzeni zewnętrznej można znaleźć w sklepie https://azzardo.com.pl/.

Nowoczesny podjazd do domu – funkcjonalność i bezpieczeństwo

Zbudowanie podjazdu nie należy do specjalnie skomplikowanych i pracochłonnych. Warto jednak zadbać o wykonanie go z trwałych materiałów oraz wprowadzenie odpowiednich udogodnień, jak na przykład oświetlenie. Dzięki temu podnosi się funkcjonalność terenu oraz dba o walory estetyczne przestrzeni wokół domu.