Ważnym elementem wyposażenia budynku piętrowego i domu z poddaszem użytkowym są schody. Nie w każdym budynku da się wykonać duże, wygodne schody żelbetonowe o klasycznym kształcie, ale to nie oznacza, że trzeba porzucić myśl o komfortowych i bezpiecznych schodach wewnętrznych. Świetną alternatywą dla schodów zamawianych u stolarza, a w wielu przypadkach również dla konstrukcji żelbetonowych, są schody modułowe.
Czym charakteryzują się schody modułowe?
Schody modułowe to konstrukcja składająca się z metalowych elementów nośnych, barierki i drewnianych stopni. Poszczególne elementy metalowej konstrukcji nie są ze sobą połączone w sposób trwały (zespawane). Osoba, która decyduje się na zakup takich schodów, otrzymuje szereg powtarzalnych modułów, które w trakcie montażu należy ze sobą połączyć. Montaż jest bardzo łatwy, dlatego wielu klientów wykonuje go samodzielnie, korzystając z dołączonej instrukcji.
Na rynku dostępne są zarówno schody modułowe wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Istnieje możliwość zamówienia schodów prostych, zabiegowych, a nawet kręconych. Ten rodzaj ciągu komunikacyjnego jest bardzo uniwersalny i sprawdza się do różnych zastosowań, zarówno jeśli chodzi o domy jednorodzinne, mieszkania dwupoziomowe, ale również lokale użytkowe.
Schody wewnętrzne modułowe polecane są szczególnie do mniejszych pomieszczeń. Konstrukcja jest lekka, wręcz minimalistyczna, dzięki czemu nie zajmuje wiele miejsca i nie ogranicza funkcjonalności pomieszczenia. Jednocześnie jest na tyle solidna, że świetnie znosi intensywne, codzienne użytkowanie.
Schody modułowe i ich możliwości aranżacyjne
Łatwość montażu i lekkość konstrukcji to tylko niektóre spośród licznych zalet schodów modułowych. Kolejną jest to, że schody wewnętrzne modułowe (zobacz schody modułowe DUBLIN) z łatwością wpisują się w styl każdego wnętrza. Schody systemowe to wiele możliwości aranżacyjnych. Schody zaprojektowano jako większy system, dlatego istnieje możliwość dopasowania ich do własnych potrzeb. Kupujący może wybrać typ i kolor konstrukcji, rodzaj balustrady, gatunek drewna na stopnie i jego kolor. Ponadto może dobrać szereg pasujących akcesoriów dodatkowych, takich jak barierki zabezpieczające właz i barierki schodowe dziecięce. Zamówione schody nie zawsze muszą wyglądać dokładnie tak, jak model z katalogu. Mimo że jest to produkt gotowy, dostępny niemal od ręki, to daje możliwość wprowadzania licznych modyfikacji.
Schody wewnętrzne modułowe – cena i dostępność
Schody modułowe to świetna alternatywa dla schodów wykonywanych przez stolarza. O ile na schody drewniane, wykonywane na indywidualne zamówienie, nierzadko trzeba czekać kilka miesięcy, a nawet pół roku, o tyle schody modułowe mogą trafić do klienta w ciągu kilku dni. Kolejną zaletą systemu schodów jest jego cena – koszt zakupu i montażu schodów modułowych jest niższy, aniżeli koszt wykonania konstrukcji z drewna, zwłaszcza jeśli schody montowane są we własnym zakresie.