Archicad to program, który często kojarzy się wyłącznie z projektowaniem kubatury budynku. Jednak jego funkcje są dużo szersze. Kiedy zakończysz projektowanie budynku, w tym samym programie możesz również zaprojektować jego wnętrze. Jak mogę wykorzystać Archicad projektanci wnętrz? Jakie funkcje będą im najbardziej przydatne? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Oprogramowanie Archicad a projektowanie wnętrz

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z projektowaniem, czy masz na koncie wiele realizacji, Archicad jest narzędziem, które świetnie sprawdzi się w Twojej pracy. To oprogramowanie BIM, ulepszane przez lata, by stać się jak najbardziej intuicyjnym narzędziem do projektowania, tworzenia i modelowania. Kojarzy się z projektowaniem bryły budynku, ale z powodzeniem może być wykorzystywany także przez projektantów wnętrz.

Archicad zapewnia tworzenie dokumentacji rysunkowej prosto z modelu i posiada elastyczne możliwości reprezentacji graficznej. Daje możliwość tworzenia wizualizacji bezpośrednio w programie, współpracuje z popularnymi programami do modelowania 3D i renderingu oraz ułatwia modelowanie i rozmierzanie elementów. Posiada rozbudowane biblioteki obiektów, usprawnia zestawianie elementów i zawiera wbudowane narzędzie do modelowania instalacji. Umożliwia też szybkie etykietowanie i opisywanie właściwości elementów projektu oraz zapewnia wysoką powtarzalność i automatyzację procesów.

Więcej o rozwoju oprogramowania Archicad 25 oraz jego funkcjach znajdziesz na stronie: https://multibim.pl/oprogramowanie-bim/archicad/.

Projektowanie wnętrz w Archicad 25 – najważniejsze funkcje

Projektowanie wnętrz w Archicadzie jest naprawdę intuicyjne. Pracując na tym oprogramowaniu, większość rzeczy możesz zrobić w jednym miejscu. Funkcjonalności Archicad można też wykorzystać podczas projektowania wnętrz.

Niezależnie od wielkości mieszkania, projektowanie to zawsze sporo pracy – dokumentacja, wykonanie modelu i renderingów. Dzięki opcji tworzenia dokumentacji projektowej prosto z modelu w Archicad 25 wszystko możesz przygotować w jednym miejscu. Wprowadź informacje i budowę geometrii, stwórz rysunki na podstawie modelu, a później wykorzystaj go do przygotowania wysokiej jakości wizualizacji.

Dzięki rozbudowanym opcjom wyświetlania elementów modelu możesz, bazując na jednym modelu, m.in. przedstawić go jako prosty rysunek budowlany lub jako kolorowy rysunek koncepcyjny z teksturami. Elastyczne możliwości reprezentacji graficznej to oszczędność czasu – nie musisz eksportować dokumentacji do Photoshopa, wszystko zrobisz w Archicadzie. Wbudowany silnik renderujący Cineware firmy Maxon pozwala uzyskać realistyczne wizualizacje, bez potrzeby użycia oprogramowania zewnętrznego. Tak przygotowana wizualizacja sprawi, że prezentacja wnętrza będzie idealnie współgrała z estetyką klienta.

Jesteś przyzwyczajony do korzystania z zewnętrznych programów? Płynna współpraca z popularnymi programami do modelowania 3D, renderingu i wizualizacji umożliwia zapisanie pliku 3D w wielu formatach, szybką wymianę danych i aktualizację modelu Archicada.

Oprogramowanie to umożliwia też modelowanie i rozmierzanie elementów. Dzięki funkcji „Przegroda Strukturalna” możesz modelować powtarzalne układy i decydować o początku ich rozmierzenia, a następnie nałożyć na powierzchnię odpowiednie wykończenie. Dzięki temu szybko i precyzyjnie rozrysujesz układ np. posadzki i okładzin ściennych.

Budowanie biblioteki obiektów pozwala na otwieranie natywnych plików 3D w najpopularniejszych rozmiarach plików, a dodatkowo pozwala na personalizację wyświetlania symboli na rzucie. Wbudowane w Archicada narzędzie MEP Modeler pozwoli na modelowanie elementów instalacyjnych, a wszystkie wstawione obiekty pojawią się w przekrojach czy rozwinięciach ścian.

Co więcej, projektując kolejne wnętrze, skorzystasz ze schematów, które sprawdziły się wcześniej. Dzięki temu zaoszczędzisz najcenniejszy zasób – Twój czas.