Pompy ciepła gruntowe i powietrzne wymagają mniej konserwacji niż systemy grzewcze oparte na spalaniu.
Mają też dłuższą żywotność niż kotły spalinowe. Element gruntowego wymiennika ciepła instalacji gruntowej pompy ciepła ma projektowaną żywotność na ponad 100 lat. Żywotność powietrznej pompy ciepła różni się w zależności od zainstalowanego modelu, ale wiele z nich może trwać do 20 lat, a niektóre nawet do 25 lat.
Pompy ciepła nie wymagają konserwacji i paliwa
Pompy ciepła zmniejszają emisję dwutlenku węgla. W przeciwieństwie do spalania oleju, gazu, LPG lub biomasy, pompa ciepła nie emituje dwutlenku węgla na miejscu lub w ogóle nie emituje dwutlenku węgla, jeśli do ich zasilania wykorzystywane jest odnawialne źródło energii elektrycznej, jak panele fotowoltaiczne. Pompy ciepła mogą również zapewnić chłodzenie latem, a także ogrzewanie zimą. Pompy ciepła wymagają bardzo niewielkiej konserwacji i można je pozostawić same sobie, aby ogrzać dom i wodę. Zaleca się jednak, aby urządzenie było serwisowane raz w roku, aby upewnić się, że działa prawidłowo.
Gruntowe pompy ciepła są bezpieczne, ciche, dyskretne i niewidoczne, nie wymagają pozwolenia na budowę. Gruntowe pompy ciepła są jedyną technologią energii odnawialnej, która może korzystać z właściwości magazynowania energii cieplnej gruntu w celu recyklingu ciepła od lata do zimy. Dobrze zaprojektowany system gruntowej pompy ciepła może zwiększyć wartość sprzedaży nieruchomości. Koszt systemu jest bezpośrednio związany ze stratami ciepła, które na ogół będą wyższe w starszych budynkach. Pieniądze wydane na podniesienie poziomu izolacji mogą zaoszczędzić na kosztach kapitałowych instalacji gruntowej pompy ciepła.
Do instalacji możemy wybrać firmę ze strony www.ecostrus.pl – Pompy ciepła to z pewnością dla wielu właścicieli budynków dobre rozwiązanie. Warto również rozważyć ogrzewanie podłogowe, jeśli chcemy ogrzewać pomieszczenia i wodę za pomocą pompy ciepła, ponieważ w takim przypadku nie trzeba będzie instalować większych grzejników. Z pewnością przejście na ekologiczne źródło ciepła będzie nie tylko opłacalną inwestycją, ale również pozwoli nam latem ochładzać pomieszczenia, a jednocześnie oszczędzać na rachunkach za energię, szczególnie jeśli posiadamy panele fotowoltaiczne.