Ludzie myślą, że sen można odłożyć na później, ale nocny odpoczynek jest tak samo ważny jak to, co jesz i ile ćwiczysz każdego dnia.

Najczęstszą przyczyną zaburzeń sennych jest chrapanie, z którym boryka się niemal połowa ludzkości. Aby zmniejszyć ryzyko chrapania, należy unikać picia alkoholu przed snem, dokładnie oczyścić nos, aby udrożnić drogi oddechowe, oraz spać na boku zamiast na plecach. Jeśli masz alergie, lecz je, przyjmuj leki przeciwalergiczne lub użyj aerozolu do nosa, aby poprawić przepływ powietrza przez nos. Jeśli podejrzewasz, że twój partner nie tylko chrapie, ale również cierpi na bezdech senny, możesz spróbować monitorować wzorce jego snu, namów go także na wizytę u lekarza, który określi przyczynę takich dolegliwości. Dodatkowe sposoby na chrapanie i bezdech senny obejmują utratę masy ciała, leki przeciwhistaminowe w celu wyleczenia alergii lub zapalenia zatok, rozszerzacze nosa i unikanie alkoholu i palenia papierosów przed snem. Chrapiących zachęca się również do zmiany pozycji snu, aby uniknąć leżenia na plecach. Jeśli jednak leki na chrapanie i zmiana nawyków spania nie pomogą, konieczna może okazać się operacja laryngologiczna lub zabieg laserowy, ale jest to rozwiązanie inwazyjne i stosowane tylko w ostateczności. U osób z nadwagą lub otyłością chrapanie może być spowodowane dodatkową tkanką wokół gardła, co prowadzi do zapadnięcia się górnych dróg oddechowych. Z tego powodu utrata masy ciała może zmniejszyć częstotliwość chrapania.

Spanie na plecach również może spowodować zamknięcie dróg oddechowych.

Jeśli chrapiesz, spróbuj spać na boku, aby udrożnić drogi oddechowe. W sprzedaży dostępne są leki i inne techniki, takie jak parówki, mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny, przeziębienie i alergię, które również mogą powodować lub nasilać chrapanie. Na stronie http://sposobynachrapanie.pl znajdziesz porady i ranking leków na chrapanie. Rzucanie palenia może poprawić przekrwienie błony śluzowej nosa, a tym samym zmniejszyć chrapanie. Alkohol może powodować rozluźnienie mięśni dróg oddechowych podczas snu, dlatego unikaj go na kilka godzin przed snem. Paski rozszerzające na nos są zaprojektowane w celu udrożnienia dróg oddechowych, i mogą ułatwić niektórym osobom oddychanie podczas snu.