Czym jest mała architektura?

Różnego rodzaju obiekty małej architektury uzupełniają teren wokół domu, w ogrodzie, na działce, przy szkołach, a także firmach i miejscach użyteczności publicznej. Praktyka pokazuje, że coraz większą uwagę przykładamy do detali, które mają za zadanie zwiększyć funkcjonalność otoczenia domu oraz je upiększyć. Do obiektów małej architektury zaliczyć więc można na przykład posągi, ławki, kosze na śmieci, oczka wodne, murowane grille, huśtawki, pergole oraz wiele innych dodatków. 

Jakie obiekty małej architektury cieszą się powodzeniem?

Obiekty budowlane dzielą się na budynki, budowle i obiekty małej architektury. I o ile te pierwsze są trwale związane z gruntem, to mała architektura wcale nie musi spełniać tego kryterium. I dlatego w katalogu znaleźć można na przykład obiekty kultu religijnego – kapliczki czy przydrożne krzyże, posągi, wodotryski i inne elementy architektury ogrodowej, a także dodatki, które mają służyć rekreacji oraz wspomagają utrzymanie porządku. I dlatego właśnie do elementów małej architektury zaliczają się te obiekty, które zwiększają funkcjonalność, pozwalają wydzielić pewne strefy wokół domu czy w ogrodzie. Sam katalog jest więc bardzo otwarty.

Rodzaje obiektów małej architektury

Obiekty architektury ogrodowej na prywatnym terenie stawia się bez konieczności załatwiania jakichkolwiek formalności. Oczywiście powinny stylistycznie pasować do domu i służyć zagospodarowaniu terenu. Najczęściej więc elementy małej architektury pojawiają się w ogrodzie, zanim posadzone zostaną rośliny. Warto na przykład zdecydować się na ogrody skalne, oczka wodne, pergole, murki, murowane grille na samym początku inwestowania w zagospodarowanie terenu. A dopiero wokół nich rozplanować rośliny.

Wybierz obiekty architektury ogrodowej

Mała architektura miejska natomiast ma za zadanie odpowiedzieć na potrzeby użytkowników i sprawić, że przestrzeń publiczna będzie estetyczna i funkcjonalna. Mogą pojawić się na przykład stojaki rowerowe, kosze na śmieci uliczne czy ławki parkowe. Miejsca odpoczynku i rekreacji, których detale wykonane są z tworzyw sztucznych, stali, drewna, szkła. Na terenie całego kraju powstają przestrzenie, które mają zachęcać do wspólnego spędzania czasu. W wielu miejscach pojawia się mała architektura ogrodowa. Rewelacyjnie sprawdzają się trejaże, pergole, kratownice, które dzielą przestrzeń na strefy, a także pozwala zasłonić mniej reprezentacyjne fragmenty. To idealne podpory pod rośliny, które świetnie się prezentują na terenie prywatnym oraz wszędzie tam, gdzie chce się chronić przed słońcem i stworzyć wrażenie intymności. Szczególnie latem przyjemny cień jest na wagę złota.

undefined